Ostatecznie ok. 292 tys. pielgrzymów, którzy pod koniec lipca przyjadą z zagranicy na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, zwiedzi były niemiecki obóz Auschwitz – poinformował we wtorekkoordynator ŚDM w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann.

Duchowny przypomniał, że warunkiem odwiedzin byłego obozu było zarejestrowanie się pielgrzymów na stronie internetowej. Zapisy zakończyły się 30 czerwca. Po podliczeniu i zweryfikowaniu danych ustalono, że do Miejsca Pamięci przyjedzie 292 331 pielgrzymów. Między 20 a 28 lipca oraz 1 i 3 sierpnia Muzeum będzie otwarte tylko dla nich.

Ks. Hoffmann poinformował, że największą popularnością cieszyły się terminy, które sąsiadują z ŚDM. „Od 24 lipca były obóz zwiedzi nawet ponad 30 tys. osób dziennie” – dodał.

Najwięcej grup zamówiło przewodników w językach angielskim, włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Młodzi pielgrzymi podczas wizyty w byłym obozie przejdą specjalnie przygotowaną trasą, która nie obejmie wnętrz historycznych budynków. Zobaczą jednak najważniejsze miejsca zarówno na terenie byłego obozu Auschwitz I, jak i Auschwitz II-Birkenau. Najistotniejsze zagadnienia z historii obozu przybliży im przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa. Każdy otrzyma też specjalną ulotkę informacyjną.

29 lipca były niemiecki obóz odwiedzi papież Franciszek. Jego wizyta rozpocznie się o g. 9.30 i potrwa do południa. Papież pomodli się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11. Niemcy zastrzelili tam tysiące osób, głównie Polaków. Franciszek uklęknie w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. Będzie także w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, symbolu Holokaustu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło już dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r. (PAP)