Kraje Bałkanów Zachodnich złożyły nowe deklaracje dotyczące pomocy dla uchodźców. Komisja Europejska poinformowała o wynikach kolejnej telekonferencji wysokich rangą urzędników z tych państw oraz przedstawicieli unijnych instytucji.

Rzeczniczka Komisji Mina Andreeva powiedziała, że ostatnie zobowiązania dotyczą m.in. tworzenia nowych miejsc przyjmowania migrantów. „Serbia zobowiązała się do utworzenia dodatkowych 3 tysięcy miejsc - ponad 3 tysiące, które zapowiedziała już wcześniej, Chorwacja poinformowała, że łącznie zamierza udostępnić 5 tysięcy miejsc dla uchodźców, a Słowenia potwierdziła gotowość do utworzenia 2 tysięcy” - poinformowała Andreeva.

Wcześniej także Austria zobowiązała się do udostępnienia 5 tysięcy punktów. Jeśli te zobowiązania zostaną zrealizowane, łącznie utworzonych zostanie 18 tysięcy miejsc. To mniej niż połowa z tych, które zostały zapowiedziane na miniszczycie z udziałem przywódców państw leżących na bałkańskim szlaku migracyjnym. Wtedy mówiono o 50 tysiącach punktów na tej trasie. Wciąż też brakuje funkcjonariuszy policji, którzy mają zostać wysłani do Słowenii, by pomagać lokalnym władzom w zmaganiu się z napływem uchodźców. Z zapowiadanych 400 osób na razie kraje zobowiązały się do wysłania - do połowy listopada - 250 funkcjonariuszy.