Wkurzeni.pl: Polska - kraj nierówności. Najbardziej nas irytuje, że inni mają więcej, a dogonić ich trudno

autor: Anna Wittenberg13.09.2015, 09:00
zazdrość

Jeśli coś naprawdę denerwuje Polaków, to fakt, że inni mają więcej. A my nie mamy jak ich dogonić.źródło: ShutterStock

Jeśli coś naprawdę denerwuje Polaków, to fakt, że inni mają więcej. A my nie mamy jak ich dogonić.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (26)

  • odpowiedzialność(2015-09-13 14:48) Zgłoś naruszenie 21

    A dlaczego autorka nie pisze nic o sytuacji ludzi w wieku 60+, pokolenia, które w niezmiernie trudnych, siermiężnych warunkach wypracowywało dobra dla kraju ? Pracowalo , a rządy zabierały im od ich zarobków BRUTTO 77 % ? : 58 % składek na ZUS i 19 % na podatki ? Wszystkie rzady od 1989 r. precyzyjnie pracowników OGRABIAŁY - wpychając w grabieżcze i rozpasane OFE ?
    Emerytów, którzy zarabiali średnia krajową, OBDARTO z ich KAPITAŁU i wyznaczono ok. 1300,-złotowe , głodowe emerytury. I obecnie rządy KOPACZ planują POdwyzki w kwocie 3,57 zł (TRZY złote 57 gr.) POdczas gdy, PODWYZKI WODY, PRADU, GAZU i OGRZEWANIA WZROSŁY o KILKASET złotych ?!
    RZĄD jest ROZPASANYM GRABIEŻCĄ, który POwinien odpowiedziec karnie.

    Odpowiedz
  • Adam(2015-09-14 17:11) Zgłoś naruszenie 20

    Ostatni raz, gdy Polska bya "mniej wiecej" na poziomie najbogatszych krajow zachodniej Europy to wiek 15 - 16. Już na początku 17 zaczął się gospodarczy upadek (pocztytajcie Normana Davisa), w sumie nie wiadomo dlaczego. Może z powodu zmian klimatu (ochłodzenie) i spadku zbiorów (Polska była wczesniej wielkim eksporterem zbóz), może z powodu archaicznych relacji społecznych (magnaci, pańszczyzna, brak polskich miast i mieszczaństwa), no i wojny. Każda wojna przechodziła przwez nas tam i z powrotem. Zamiast kolonizować świat i bogacić się na tym, mu walczyliśmy z sąsiadami. A Polska międzywojenna to byla bida z nedzą, a propos niektorych wypowiedzi na tym forum

    Odpowiedz
  • ludzi wkurza bogactwo oparte na przekretach(2016-01-17 11:58) Zgłoś naruszenie 21

    ludzi nie wkurza osoba, ktora jest milionerem ponieważ ciężko pracowała na swój sukces, uczyła się, otwierała biznesy, bankrutowala, otwierała kolejne, wprowadzała innowacje, miała genialne pomysły i wyprzedzała konkurencję. Ludzi wkurza sukces typu "krasko" - czyli dziadek pierwszy sekretarz, ojciec za 5 złotych przejmujący fabrykę i odsprzedający ją kapitalowi zagranicznemu za 5 mln, a wnuczek dzieki nazwisku dostaje gwiazdorski kontrakt i zarobki przez 25 lat mimo ewidentnej przecietnosci i wrecz miernej osobowosci (a w dodatku prezenter z wada wymowy, ktora wykluczylaby kazdego innego kandydata na to stanowisko)

    Odpowiedz
  • endriu(2015-09-13 09:57) Zgłoś naruszenie 11

    Przykład Nowaka okradłem BANK i jak stwierdziłem że są na moim tropie powiedziałem że okradłem KIOSK RUCHU ! TAK PLATFUSY OMIJAŁY ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNĄ za SWOJE PRZEKRĘTY !!!

    Odpowiedz
  • dystansownik(2015-09-14 06:44) Zgłoś naruszenie 00

    To, że dzieli nas przepaść, której nie pokonamy (czy to w skali Europy pomiędzy Polską i zachodem, czy pomiędzy ludźmi) jest oczywiste. Problem tkwi przede wszystkim w tym, że straciliśmy złudzenia o możliwości dogonienia, czy choćby zmniejszenia dystansu do innych. Jeśli ktoś nie wierzy, że może wygrać, bardzo często odpuszcza sobie dalszą walkę i wybiera inny kierunek (np. emigracja jeśli chodzi o zarobki).

    Odpowiedz
  • J.M.(2015-09-14 09:28) Zgłoś naruszenie 01

    Trudno gonić innych , jak u siebie coraz bardziej rozwieramy nożyce płac . " Średnia "
    jest dobra , bo bogaci biorą coraz więcej , choć rozszerza się strefa biedy.
    Takich rządzących wybraliśmy , to i tak mamy. Zbliża się okazja , aby to zmienić,
    ale POparcie obecnie rządzących dalej dwucyfrowe , a reszcie narzekających nie
    chce się ruszyć do wyborów . Wolą dalej gnuśnieć.

    Odpowiedz
  • gośc(2015-09-14 00:58) Zgłoś naruszenie 02

    To dla tego, że w Polsce nie szanuje się swoich firm, a wręcz się je nawet niszczy. Urzędników coraz więcej i coraz więcej firma pracy musi wykonać, do tego pracownicy kradną, nie szanują swojej pracy, ani własności innych,
    z każdej strony Polski przedsiębiorca jest atakowany, nie mówiąc o nie płaceniu w terminach.
    Proszę wybudować np elektrownie wodną na rzece, zobaczą państwo ile trzeba lat kompletować dokumenty.
    Urzędników i urzędniczych absurdów to jest bez liku, to jest jak hamulec w rozwoju firm.

    Odpowiedz
  • Trochę świata widziałem - 4 kontynenty(2015-09-14 01:10) Zgłoś naruszenie 02

    Czy możecie już przestać zatruwać łamy pisma socjalistycznymi rojeniami tego profesora Szahaja i gloryfikować skandynawski socjal z Norwegią w roli głównej?
    Jesteście tak ograniczeni, że nie uznajecie żadnego innego porządku? Jak konie z klapkami na oczach widzicie tylko Skandynawię i socjal. A prawda jest taka, że Oslo czy Bergen znaczy mniej niż zero przy Szanghaju, Kantonie czy Szenzen. Tam nie ma żadnego socjalu, żadnej troski i solidarności społecznej i gospodarka rozwija się nie trochę a nieporównywalnie szybciej od jakiejś tam Szwecji.

    Odpowiedz
  • POtriota(2015-09-13 09:29) Zgłoś naruszenie 01

    nie dogonicie, bo trzeba było wystartować we właściwym czasie, we właściwej koszulce, z właściwego miejsca i znać odpowiednie skróty, "sorry taki mamy klimat" naiwniacy, do roboty

    Odpowiedz
  • polskigupek(2015-09-13 10:47) Zgłoś naruszenie 01

    ...jest problem ,bo ; my Polacy w p-oLSCE mamy za dużo ! osobożydów na kilometr kwadratowy !!...
    ...proste ! -? ...stąd , ma nas , kto solidnie czesać - i lipa z zysku ...!

    Odpowiedz
  • Roko(2015-09-14 09:37) Zgłoś naruszenie 02

    Żeby ZUS nie przeżerał większości pieniędzy to byłoby na emerytury. Gdyby kontrola skarbowa, kontrola z PIP itp. były większe to i zarobki były by większe, a bezrobocie mniejsze. Nie oszukujmy się, większość bezrobotnych gdzieś pracuje tyle, że na czarno bo prywaciarze ze swojego sknerstwa, pomimo tego, że Polska ma jedne z najniższych podatków w Europie, nie chcą im płacić godziwej pensji i tym samym pozbawiają ich emerytury. Wiem, wiem, dużo osób uważa, że po co zbierać na emeryturę skoro i tak się jej nie dożyje... ta, uhmm. Pech w tym, że znam wielu emerytów, którzy w czasach gdy pracowali jęczeli, że nie ma sensu odkładać na emeryturę bo i tak nie dożyją... i dożyli, mają się dobrze więc pieniądze są im bardzo potrzebne.

    Odpowiedz
  • qaduq(2015-09-13 10:22) Zgłoś naruszenie 01

    Oczywiście, że kraj coraz większych nierówności. Podobnie było po rewolucji 1789 roku we Francji, podobnie jest w krajach postkomunistycznych. Komunizmu wprawdzie nie widzialy, ale jak obaliły,poznaly kapitalizm rodem z Karola Dickensa i Karola Marksa. Nie ma co narzekać. Idzie nowe i lepsze. Wprawdzie stypendium socjalne dla ucznia szkoły podstawowej przyznaje się, jeśli dochod w rodzinie nie przekracza 457 zlotych, czyli przy dwójce dzieci w pełnej rodzinie ponad 1800 miesięcznie, a rachunki kartą rządową poniżej 3 tysięcy były rzadkością. Emeryci dostaną ponad miliard na jednorazowy ochlap po 100, 200, a może nawet 250 złotych. Tyle samo znalazło się w tym roku w rezerwie dla urzednikow na państwowych etatach. Oczywiście emerytury sędziów, prokuratorów, poslów, senatorów i rządowej erki wzrosną o wskaźnik podwyżki płac w danej grupie, a nie o jakieś 100 na cały rok. Kraj obłudy.Kraje pierwszego zatrzymania imigrantow dostają na nich po 10 tysięcy euro, ale już kraje relokacji, czyli Polska , tylko 6 tysięcy. Rżną nas równo, jak my swoich obywateli. Na imigranta przwiduje się kieszonkowe 70 złotych dziennie, a na rodzinę szkolnego stypendystów na caly miesiąc 1800. Ktoś to umie policzyć. W Polsce lepiej być imigrantem, niż bezdomnym, bzrobotnym, na socjalu, na śmieciówce. Ceterum censeo, warto być imigrantem we własnym kraju. Ale robić, żyć i pracować, a co gorsza studiować jako Polak może tylko kandydat na świętego, albo człowiek, któremu i tak wszystko jedno, pod którym mostem na starość zamieszka. I to jest sedno prawdziwego zaslepionego patriotyzmu.

    Odpowiedz
  • gość(2015-09-14 01:10) Zgłoś naruszenie 00

    Dogonili byśmy gdyby pozbyć się wszystkich pasożytów przy korycie:
    np górnikom ZUS umorzył w 2014 r 240 mln zł a w 2015 r dostali 2 mld zł w postaci akcji 53 000 ludzi tak się wyróżniło.
    ZUS wydaje 3,7 mld zł rocznie na swoje funkcjonowanie, szwedzki odpowiednik ZUS wydaje dwa razy mniej, w przeliczeniu na liczbę osób obsługiwanych, czyli w ZUSie przejada się 1,85 mld zł rocznie.
    W mojej gminie 18 % budżetu idzie na politykę socjalną i 16% na urzędników, czyli 34 % pieniędzy jest przejadane.
    Księżą, kolejarze, w spółkach komunalnych panuje przerost zatrudnienia, do Przewozów Regionalnych dopłaca się ok 1 mld rocznie, do Lotniska w Radomiu 30 mln rocznie, także dlatego nie dogonimy zachodu.

    Odpowiedz
  • Michał(2015-09-14 10:21) Zgłoś naruszenie 01

    Wszystko byłoby inaczej, gdyby komunizm u nas upadł. Ale tak naprawdę, wliczając w to wariant rumuński. Bo tak naprawdę komunizm u nas nie upadł, tylko zmienił nazwę. U koryta pozostali Ci sami. Najgorsze jest to, że przez :grubą kreskę" zdążyli już wykształcić swoich następców. Nic już tego nie zatrzyma. Poza wojną. I to jest najsmutniejsze.

    Odpowiedz
  • Yetii(2015-09-14 11:11) Zgłoś naruszenie 01

    zanim dogonimy Zachód on upadnie i zgnije z przepychu

    Odpowiedz
  • leberol(2015-09-13 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    jeżeli kurs funta jest 6 zł. to rachunkowo wychodzi na to samo. To nie wiem co Pana Marka może frustrować. Trzeba by było porównać koszyki i siłę nabywczą i wtedy jest to racjonalne porównanie. Jeżeli siła nabywcza pensji angielskiej będzie 6 razy wyższa - wtedy jest duuuży powód do frustracji. Jeżeli nie to teza artykułu bałamutna.
    Problemem jest coraz większe rozwarstwienie płac zarządców najwyższego szczebla w stosunku do średeniego i podstawowego szczebla zarzudnienia. Bo to jest beczka prochu. I ma rację cytowany teoretyk zarządzania.

    Odpowiedz
  • Jasiek24(2015-09-13 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    NIE ZNALAZŁEM WYJAŚNIENIA - DLACZEGO MAREK WRACA DO POLSKI.

    CHYBA ŻE WYJAŚNIENIEM JEST JEGO CZYSTA GŁUPOTA

    Odpowiedz
  • O, Wittenberg, to i nic dziwnego, że pisze o nas(2015-09-13 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    w trzeciej osobie l.mn., ;per "Polacy", oni, ci Polacy, a potem informuje, że kogoś chce gonić, ona i jej zgraja. Szanowna ma jakieś problemy tożsamościowe. Ale to nie dziwi w żyddojczecajtungu!

    Odpowiedz
  • podatnik(2015-09-14 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jak polska może dogonić zachód? Złodziejstwo,bandytyzm,korupcja,nepotyzm to cechy polskiej rzeczywistości.Marnowanie społecznych pieniędzy to następny powód ,bo rządzący oprócz tępoty mają puste głębokie kieszenie które szybko i sprawnie napełniają a przy tym są całkowicie bezkarni.Instytucje państwowe nie działają.Służba zdrowia,policja,wymiar sprawiedliwości,nauka to resorty które dobrze wyglądają w telewizji.

    Odpowiedz
  • wkurzeni pl.?(2015-09-13 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    przecież to lemingi z PO.

    Odpowiedz