- będąca udziałowcem lub akcjonariuszem, której przysługuje prawo własności więcej niż 25 proc. ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej;
- dysponująca więcej niż 25 proc. ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu;
- sprawująca kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25 proc. ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponująca więcej niż 25 proc. ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu;
- sprawująca kontrolę poprzez posiadanie w stosunku do tej osoby prawnej uprawnień podmiotu dominującego w rozumieniu ustawy o rachunkowości;
- zajmująca wyższe stanowisko kierownicze – w sytuacji niemożności ustalenia tożsamości osób fizycznych określonych powyżej lub istnienia wątpliwości w tym zakresie.
- podmiotów zobowiązanych, takie jak: firma, forma organizacyjna, siedziba, numer KRS, numer NIP;
- beneficjenta rzeczywistego i członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania podmiotów zobowiązanych, takie jak: imię i nazwisko, obywatelstwo, państwo zamieszkania, numer PESEL albo data urodzenia – w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, informacja o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach przysługujących beneficjentowi rzeczywistemu.
- Kto powinien to zrobić. Zgłoszenia do CRBR dokonywać ma osoba uprawniona do reprezentacji podmiotu zobowiązanego, zatem w praktyce będzie czynił to zarząd spółek kapitałowych, a w przypadku spółek osobowych wspólnicy mający prawo ich reprezentacji. Teoretycznie zgłoszenie może zostać dokonane również przez pełnomocnika, chociaż nie wiadomo jeszcze, jak będzie to wyglądało w praktyce i czy system będzie przewidywał opcję załączania pełnomocnictwa.
- Koszty i forma. Zgłoszenie jest nieodpłatne i składa się je w formie dokumentu elektronicznego zgodnie ze wzorem, który zostanie udostępniony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Zgłoszenie powinno zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz zawierać oświadczenie osoby dokonującej zgłoszenia do CRBR o prawdziwości zgłaszanych informacji.
- Sposób składania. Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 16 maja 2018 r. w sprawie zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz udostępniania tych informacji (Dz.U. poz. 965), wydanym na podstawie ustawy, zgłoszenie, w sposób automatyczny zaszyfrowane, będzie składane za pośrednictwem strony internetowej urzędu obsługującego ministra. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, jak będzie wyglądało przedmiotowe zgłoszenie, ponieważ trwają jeszcze prace techniczne nad jego uruchomieniem.
- Poprawianie pomyłek. W przypadku dokonania przez podmiot zobowiązany oczywistej omyłki w złożonym zgłoszeniu podmiot ten jest uprawniony do przedłożenia skorygowanego zgłoszenia zawierającego poprawne dane nie później niż w terminie trzech dni roboczych od dnia stwierdzenia przedmiotowej omyłki. Dopiero po udostępnieniu przez ministra wzoru takiego zgłoszenia na swojej stronie internetowej okaże się, czy w takim przypadku należy anulować (usunąć) całe wypełnione zgłoszenie i wypełnić je ponownie, czy może wystarczy skorygować jedynie pola, w których pojawiła się omyłka. W sytuacji gdy rzeczona omyłka bądź inna nieprawidłowość w zgłoszeniu zostanie zauważona przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, spółka powinna dokonać stosownej korekty w terminie trzech dni roboczych od dnia wezwania przez organ w formie pisemnej. Z powyższego wnika, że taka procedura korekty będzie wydłużona, ponieważ wezwanie spółki do usunięcia nieprawidłowości musi mieć formę pisemną.
- w ciągu 5 minut od złożenia wniosku – według stanu na moment ich udostępnienia, lub
- do końca następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku – jeżeli we wniosku poproszono o informacje za określony okres.