statystyki

Niechęć do amerykańskiego cheddara. Londyn szuka nowych porozumień handlowych

autor: Radosław Korzycki, Magdalena Cedro29.09.2020, 08:51; Aktualizacja: 29.09.2020, 08:51
Brytyjczycy niekoniecznie jednak chcą, by ich cheddar wyparła jego amerykańska, w ich ocenie gorsza, wersja. Obawiają się również kombinowania przy National Health Service.

Brytyjczycy niekoniecznie jednak chcą, by ich cheddar wyparła jego amerykańska, w ich ocenie gorsza, wersja. Obawiają się również kombinowania przy National Health Service.źródło: ShutterStock

Londyn szuka nowych porozumień handlowych. W negocjacjach z Amerykanami rolę gra żywność i rynek ochrony zdrowia.

Zbliżający się brexit wymusza na Londynie szukanie nowych rynków. Z końcem roku ustanie okres przejściowy, w którym handel pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską odbywa się na dotychczasowych zasadach. Przyszłość porozumienia handlowego ze Wspólnotą jest wciąż niepewna, ale rząd brytyjski obiecuje swoim obywatelom, że bez handlu z Europą Zjednoczone Królestwo także świetnie sobie poradzi. Najczęściej w tym kontekście wskazuje się na Stany Zjednoczone. Tu umowa handlowa zależy m.in. od wyniku wyborów prezydenckich w USA w listopadzie.

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oświadczyła 9 września, że nie ma najmniejszej szansy na brytyjsko-amerykańskie porozumienie handlowe, jeżeli finalna wersja brexitu naruszy postanowienia Porozumienia Wielkopiątkowego z 1998 r., które zainicjowało pokój w Irlandii Północnej. Podpisanie go było wielkim sukcesem administracji Billa Clintona. 17 września w podobnym do Pelosi tonie wypowiedział się kandydat demokratów na prezydenta Joe Biden. Nawet jeśli to nie on wygra wybory i prezydentem pozostanie Donald Trump, demokraci nadal mogą mieć wiele do powiedzenia w sprawie umowy z Amerykanami. Tytuł do akceptowania międzynarodowych traktatów handlowych konstytucja USA daje Kongresowi.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie