statystyki

Pamięć zbiorowa pokolenia Putina [OPINIA]

autor: Bartłomiej Gajos07.07.2020, 07:56; Aktualizacja: 07.07.2020, 08:02
To Breżniew zainicjował kult Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w duchu militaryzmu i manifestacji potęgi imperialnej

To Breżniew zainicjował kult Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w duchu militaryzmu i manifestacji potęgi imperialnejźródło: ShutterStock

26 lutego 1947 r. Stalin gościł na Kremlu reżysera Siergieja Eisensteina i aktora Nikołaja Czerkasowa. Sekretarzowi generalnemu towarzyszyli Wiaczesław Mołotow i Andriej Żdanow. Rozmowa dotyczyła historii 400-letniej dawności i jej odzwierciedlenia na ekranach kin. Kierownictwo partii zgłosiło wiele uwag do filmowej superprodukcji „Iwan Groźny”.

Stalin narzekał, że opricznicy wyglądają jak członkowie Ku-Klux-Klanu. Żdanow grzmiał, że jeden z ich przywódców Maluta Skuratow został przedstawiony jak fircyk, a Mołotow ograniczył się do komentarza, że w filmie jest „za mało ludu”. Czy niedawno opublikowany przez Władimira Putina tekst o II wojnie światowej powstawał w podobnych okolicznościach i kto miał na niego wpływ, dowiemy się za kilkadziesiąt lat. Z całą pewnością jednak Stalina z obecnym prezydentem Rosji łączy pasja do manipulowania przeszłością dla celów politycznych i ocena konfliktu 1939–1945.

Artykuł „75 lat Wielkiego Zwycięstwa. Wspólna odpowiedzialność przed historią i przyszłością” jest jednak czymś więcej niż tylko starannie spreparowanym obrazem przeszłości, mającym na celu zapewnienie poparcia wewnątrz Rosji oraz przekonanie partnerów zagranicznych do legitymizacji zaborczej polityki Kremla na arenie międzynarodowej. To w wielu fragmentach szczery manifest historyczny będący odzwierciedleniem pamięci zbiorowej pokolenia rządzącego Rosją i znacznej części społeczeństwa. Pamięci zbiorowej, której nie ukształtował Stalin, a beneficjent przeprowadzonych przez niego czystek Leonid Breżniew.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie