statystyki

550 mld euro na walkę z gospodarczymi skutkami koronawirusa. Czy Polska będzie głównym beneficjentem nowego funduszu?

autor: Bartek Godusławski, Magdalena Cedro20.05.2020, 07:58; Aktualizacja: 20.05.2020, 09:06
Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkelźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANDREAS GORA POOL

Francja i Niemcy dają zielone światło wspólnemu zadłużeniu. To może być historyczny krok w integracji europejskiej.

Wspólną inicjatywą Niemcy i Francja przełamują impas w rozmowach o europejskiej odpowiedzi na kryzys związany z COVID-19. Angela Merkel, mówiąc „tak” wspólnemu zadłużeniu, łamie też polityczne tabu w Niemczech. Berlin i Paryż chcą, by najbardziej dotknięte skutkami epidemii gospodarki w UE otrzymały łącznie 500 mld euro pozyskanych poprzez długoterminowe obligacje emitowane przez Komisję Europejską. Pieniądze mają trafiać do poszczególnych krajów jako dotacje, a wspólny dług spłacać będzie cała Unia.

Jak słyszymy w rządzie, Polska nie mówi „nie”, ale czeka na detale planu naprawczego, który Bruksela ma zaprezentować za tydzień. Kluczowe będą kryteria dostępu do pomocy. Niewykluczone, że pieniądze trafią przede wszystkim do krajów na południu Europy ‒ najbardziej dotkniętych przez kryzys ‒ a nie na Wschód. Na pomoc bezzwrotną nie godzą się kraje Północy, ale przyzwolenie Niemiec poważnie osłabia ich pozycję. Wczoraj Merkel konsultowała francusko-niemiecki pomysł z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej.

Bezprecedensowa odpowiedź całego bloku na kryzys wywołany pandemią jest coraz bardziej realna. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Emmanuel Macron udzielili politycznego błogosławieństwa planowi naprawczemu, który przygotowuje Komisja Europejska. Berlin i Paryż chcą, by do najbardziej poszkodowanych europejskich gospodarek trafiło łącznie 500 mld euro pozyskanych na rynkach finansowych. Zgadzają się też, by pomoc trafiła do państw jako dotacje, nie pożyczki. Dług nie należałby do poszczególnych stolic, lecz całego bloku.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie