statystyki

Parlamentarne gry wokół ustawy wyborczej

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak06.05.2020, 08:28; Aktualizacja: 06.05.2020, 14:45
– Jakościowo i tak już nic nie poprawimy w głosowaniu korespondencyjnym. Dążąc do wyborów 10 maja, uniknęlibyśmy dwóch tygodni jazgotu – mówi polityk PiS.

– Jakościowo i tak już nic nie poprawimy w głosowaniu korespondencyjnym. Dążąc do wyborów 10 maja, uniknęlibyśmy dwóch tygodni jazgotu – mówi polityk PiS.źródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Poczta czeka z wysyłką kart do głosowania na ruch Parlamentu. Wczoraj wieczorem Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym.

PiS podejmuje pierwsze formalne kroki w celu przeniesienia wyborów na drugą połowę maja. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała w TVP, że złoży dziś wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, w którym zapyta o możliwość przesunięcia daty głosowania z 10 maja na późniejszy, ale mieszczący się w konstytucyjnych widełkach termin, czyli najdalej 23 maja.

Ten ruch ma usankcjonować możliwość przeniesienia terminu przewidzianą w ustawie o głosowaniu korespondencyjnym. Można go też traktować jako zabezpieczenie na wypadek, gdyby ustawa przepadła w Sejmie. Wówczas PiS mogłoby się powołać na orzeczenie TK i normy konstytucyjne, które mówią o wyznaczeniu dnia głosowania między 100. a 75. dniem przed końcem kadencji głowy państwa, i przesunąć termin bez ustawy.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Pis to zło(2020-05-06 09:49) Zgłoś naruszenie 115

    Najwyższa pora, żeby sekta smoleńska trwoniąca nasze pieniądze trafiła w końcu do więzienia. Tam jest miejsce dla tych co łamią prawo i Konstytucję. W jednej z cel powinno się też postawić kuwetę ze żwirkiem dla kota.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie