statystyki

Ciepło zimno. Oto jak pogoda miewa przełożenie na parę innych zjawisk społecznych

autor: Rafał Woś03.01.2020, 09:55; Aktualizacja: 03.01.2020, 09:55
Rafał Woś

Rafał Wośźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

W piosenkach śnieg odgrywa, jak wiadomo, rolę centralną. Wyczekują go dzieci, a i dorośli dobrym kuligiem nie pogardzą. Albo – jak w słynnym amerykańskim hicie „Let It Snow” – ucieszą się, że można posiedzieć w domu i pogapić się w kominek. Ciekawe, że zgodnie z nowymi badaniami grupy ekonomistów pogoda miewa przełożenie również na parę innych zjawisk społecznych.

Wniosek ten płynie z nowej pracy Władimira Otraczenki, José Tavaresa (obaj z Nowego Uniwersytetu w Lizbonie) i Olgi Popowej (Instytut Studiów nad Europą Wschodnią i Południowo-Wschodnią w Regensburgu). Nie zajmowali się oni śniegiem, lecz odwrotne – sprawdzali, jak obserwowane od pewnego czasu ocieplenie klimatu wpływa na przestępczość.

Ich polem badawczym była Rosja. A warto dodać, że do tej pory tego typu analiz tam nie prowadzono. Owszem, istnieją prace na podobny temat dotyczące Stanów Zjednoczonych. Są też badania epidemiologów dowodzące, że im cieplej, tym więcej przestępstw. A to podobno z powodu podwyższonego poziomu określonych hormonów, który może prowadzić do większej agresji. Zimno – odwrotnie – skutkuje zmniejszoną mobilnością, co stanowi „naturalną” przeszkodę dla przestępczej działalności.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • tym(2020-01-04 07:02) Zgłoś naruszenie 00

    Żyję już kilka ładnych dekad i nie pamiętam takiego deszczu żeby po nim nie wyschło , takiego śniegu który by nie stopniał , takiego zimna które by się nie ociepliło i takich upałów które by się nie ochłodziły.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie