statystyki

Chiny ostrzegają USA: Rezolucje o prawach człowieka utrudnią negocjacje handlowe

autor: Radosław Korzycki05.12.2019, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2019, 07:57
Jeżeli Ameryka podejmuje akcję, której celem jest naruszenie chińskich interesów, to ma to swoje konsekwencje, a my musimy się bronić – powiedziała rzeczniczka MSZ Chin Hua Chunying.

Jeżeli Ameryka podejmuje akcję, której celem jest naruszenie chińskich interesów, to ma to swoje konsekwencje, a my musimy się bronić – powiedziała rzeczniczka MSZ Chin Hua Chunying.źródło: ShutterStock

Po dwóch rezolucjach krytykujących Chiny za przemoc wobec Ujgurów oraz naciski na Hongkong, negocjacje handlowe stanęły pod znakiem zapytania.

W środę chińskie władze ostrzegły Waszyngton, że przegłosowana przez Izbę Reprezentantów ustawa potępiająca Pekin za prześladowanie Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej, utrudni negocjacje handlowe i zmniejszy szanse na zakończenie toczącej się wojny celnej. Dzień wcześniej kongresmeni przyjęli 407 głosami przy jednym głosie sprzeciwu rezolucję wzywającą Donalda Trumpa do nałożenia sankcji na komunistycznych przywódców regionu Sinciang, położonego w północno-zachodniej części kraju. Władze przetrzymują tam Ujgurów w obozach internowania.

Biały Dom nie poinformował, czy prezydent ustawę podpisze. Wcześniej musi się na nią zgodzić Senat, ale kompromis z Izby Reprezentantów sugeruje, że senatorowie też będą jednomyślni.

– Jeżeli Ameryka podejmuje akcję, której celem jest naruszenie chińskich interesów, to ma to swoje konsekwencje, a my musimy się bronić – powiedziała rzeczniczka MSZ Chin Hua Chunying.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie