statystyki

Na co zgodził się Johnson? Warunki Brexitu nie wszystkim się podobają

autor: Jakub Kapiszewski30.10.2019, 07:57; Aktualizacja: 30.10.2019, 08:13

źródło: DGP

Rozmowy o wcześniejszych wyborach przykryły debatę nad warunkami rozwodu, na jakie zgodził się Boris Johnson. Te nie spodobają się w Irlandii Północnej.

Najbardziej drażliwa kwestia dotyczy oczywiście granicy celnej, która de facto pojawi się na Morzu Irlandzkim oddzielającym od siebie dwie główne wyspy, na których leży Zjednoczone Królestwo. Pomimo wcześniejszych zapewnień brytyjskiego rządu, handel między dwoma brzegami nie będzie się odbywał w sposób płynny. Przyznał to chociażby podczas ubiegłotygodniowej debaty w Izbie Lordów Stephen Barclay, minister odpowiedzialny za wyjście z Unii Europejskiej.

Przedstawiciel gabinetu Borisa Johnsona potwierdził wówczas, że przedsiębiorstwa z Irlandii Północnej wysyłające towar do Wielkiej Brytanii (w skrócie określa się ten kierunek „handlem zachód-wschód”) będą musiały wypełniać deklaracje celne. Głębsza debata nad konsekwencjami dla biznesu wówczas się nie odbyła, ponieważ posłowie nie zgodzili się na to, aby porozumienie Johnsona w rekordowym tempie przeprowadzić przez parlament. W odpowiedzi rząd po prostu zdjął legislację z prac w Westminsterze. Wkrótce potem tematem numer jeden stały się przyspieszone wybory.

Porozumienie wyjściowe w wersji Johnsona to w zasadzie ten sam dokument, który wynegocjowała wcześniej premier Theresa May. Nie zmieniła się zasada wzajemnego uznania praw swoich obywateli ani rachunek rozwodowy, na mocy którego Wielka Brytania na pożegnanie będzie musiała wpłacić do unijnej kasy jeszcze 39 mld funtów (193 mld zł). Co jednak różni te dokumenty, to kwestia Irlandii Północnej. W rozwiązaniu odrzuconym w 2018 r. przez premier May, ale odkurzonym obecnie przez Johnsona, ta część Zjednoczonego Królestwa będzie de iure w unii celnej z resztą Wielkiej Brytanii, ale de facto pozostanie członkiem europejskiego wspólnego rynku.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie