statystyki

Brexit to wynik problemów trapiących brytyjskie społeczeństwo

autor: Gavin Rae05.04.2019, 07:42; Aktualizacja: 05.04.2019, 08:25
Wielka Brytania, brexit, Londyn

Wielka Brytania, brexit, Londynźródło: ShutterStock

Brexit nie jest największym problemem Wielkiej Brytanii, a tym bardziej Unii Europejskiej.

D o momentu publikacji tego artykułu brytyjski parlament może wreszcie osiągnąć kompromis co do sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ale nie jest to przesądzone. Od ponad trzech lat brytyjskie życie publiczne jest zdominowane przez brexit i cokolwiek się wydarzy w ciągu najbliższych kilku tygodni, to on będzie rzucał cień na brytyjską politykę jeszcze przez wiele lat. Brexit stanowi również egzystencjalne zagrożenie dla Wspólnoty, podając w wątpliwość jej szanse na przetrwanie. Jednak to tylko symptom głębszego niedomagania zarówno brytyjskiego społeczeństwa, jak i całej Europy.

Historia brexitu i stojących za nim postaci są dobrze znane. W samym centrum znajduje się Theresa May, mająca wszelkie szanse zostać ostatnim premierem Wielkiej Brytanii, którego pogrąży kwestia europejska. Droga do brexitu rozpoczęła się w 2015 r., kiedy ówczesny premier David Cameron nieodpowiedzialnie postanowił ratować torysów przed podziałami wewnętrznymi, ogłaszając referendum w sprawie członkostwa w UE. Później Theresa May znacząco pogorszyła własną sytuację, rozpisując w 2017 r. przedterminowe wybory do parlamentu, które pozbawiły jej partię bezwzględnej większości w Izbie Gmin. Twardzi prawicowcy z Partii Konserwatywnej nadal podgrzewają nacjonalizm i niechęć do imigrantów i marzą o deregulacji gospodarki, która pozwoliłaby im dokończyć rewolucję Margaret Thatcher. Tymczasem przewodniczący Partii Pracy Jeremy Corbyn usiłuje utrzymać jedność w obozie laburzystów występujących w większości przeciwko brexitowi, ale potrzebujących również głosów mieszkańców byłych obszarów przemysłowych, z których wielu podtrzymało wyjście z UE. Miękki brexit, twardy brexit, irlandzki bezpiecznik, Głos Narodu, unia celna i wspólny rynek – wszystkie te pojęcia na stałe weszły do słownika, tymczasem Wielka Brytania dryfuje razem ze swoim imperialnym bagażem kulturowym w stronę niepewnej przyszłości politycznej i gospodarczej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

  • remick(2019-04-06 12:30) Zgłoś naruszenie 11

    W Wielkiej Brytanii mieszka 4 miliony muzułmanów i 66 milionów Brytyjczyków. Niewielka 6-procentowa mniejszość islamska wystarczyła, aby przekształcić społeczeństwo brytyjskie na ich korzyść, aby ją zasadniczo zmienić ... Ponadto islam już z powodzeniem wprowadził w życie i indoktrynował większość społeczeństwa w Wielkiej Brytanii... • ponad 3000 meczetów • Ponad 130 potraw szariackich • ponad 50 rad szariatu • Wszędzie dzielnice tylko dla muzułmanów i no-go 78% muzułmańskich kobiet nie pracuje, otrzymuje świadczenia społeczne ... 63% muzułmańskich mężczyzn nie pracuje, otrzymuje świadczenia społeczne ... Większość muzułmańskich rodzin z 6-8 zasiłkami społecznymi ... Tylko mięso halal serwowane jest w brytyjskich szkołach ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mieszkaniec UK(2019-10-07 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    Rozumiem statystyki odnoszące się do Londynu? Ok. 100km od Londynu i poza większymi miastami typu Birmingham, Nottingham ciezko ich spotkać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie