statystyki

Brexit: Ani szybko i twardo, ani miękko i długo

autor: Jakub Kapiszewski03.04.2019, 07:41; Aktualizacja: 03.04.2019, 07:41
Pomóc w wyjściu z impasu mogłoby kolejne referendum.

Pomóc w wyjściu z impasu mogłoby kolejne referendum.źródło: ShutterStock

Theresa May chce rozwodu z Unią, ale tylko na mocy swojej umowy. Zdecydowany brexit i przeciąganie członkostwa są zbyt ryzykowne.

Brytyjska premier ogłosiła wczoraj plan na najbliższe tygodnie. Chce zwrócić się do Brukseli o kolejne przedłużenie członkostwa Królestwa w UE (w przeciwnym wypadku 12 kwietnia doszłoby do twardego brexitu), a następnie podjąć kolejną próbę ratyfikacji przez Izbę Gmin jej porozumienia wyjściowego. Zgodnie z tym planem Brytyjczycy opuściliby Wspólnotę pod koniec maja.

Szefowie rządów państw Unii z naszej strony kanału La Manche nie chcą być obwiniani za twardy brexit przez własnych wyborców (w tym biznes, któremu taki scenariusz przyniesie straty). Dlatego ryzyko, że 27 nie zgodzi się na przedłużenie, jest raczej niewielkie. Nawet jeśli niektórzy politycy z kontynentu mają dla swoich kolegów znad Tamizy same cierpkie słowa.

Nawet jeśli Bruksela nie chce rzucać Brytyjczykom kłód pod nogi, to decyzja w sprawie przedłużenia będzie obwarowana różnymi zastrzeżeniami. Przestrzegł przed tym wczoraj główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier. – Będzie się to wiązać z poważnymi zagrożeniami dla Unii. Z tego względu brytyjski wniosek będzie potrzebować bardzo poważnego uzasadnienia – mówił francuski polityk.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie