statystyki

Niemcy nie mają problemu z agresywną polityką Rosji

autor: Łukasz Grajewski03.12.2018, 07:54; Aktualizacja: 03.12.2018, 08:27
Autorzy badań „The Berlin Pulse” w komentarzu dołączonym do badań podkreślają, że Niemcy są bardzo podzieleni w podstawowych sprawach dotyczących polityki zagranicznej własnego kraju.

Autorzy badań „The Berlin Pulse” w komentarzu dołączonym do badań podkreślają, że Niemcy są bardzo podzieleni w podstawowych sprawach dotyczących polityki zagranicznej własnego kraju.źródło: ShutterStock

Mimo agresywnej polityki Kremla, Rosja jest jednym z trzech najważniejszych partnerów dla Niemców. Jej popularność rośnie. Spada za to poparcie dla USA.

74 proc. Niemców uważa, że z powodu łamania fundamentalnych wartości UE, np. praworządności, przez Polskę i Węgry, ich kraj „powinien zadbać o to, aby takie państwa dotknęły sankcje, na przykład poprzez zmniejszenie środków finansowych otrzymywanych z budżetu UE”.

Reakcję wobec Polski i Węgier zbadała niemiecka Fundacja Körbera w raporcie „The Berlin Pulse”. Dokument opublikowany 27 listopada podczas berlińskiego Forum Polityki Zagranicznej prezentuje opinie na temat polityki zagranicznej RFN.

Tak jednoznaczna postawa wobec Polski może dziwić po wielu wypowiedziach prominentnych niemieckich polityków. W ostatnich miesiącach m.in. prezydent Frank-Walter Steinmeier i minister spraw zagranicznych Heiko Maas łagodzili krytyczne tony wobec Warszawy i podkreślali strategiczne znaczenie relacji polsko-niemieckich.

– Niemieckie społeczeństwo jest stosunkowo antypolskie, co wynika z narracji dominującej w tamtejszych mediach – tak wyniki badań komentuje w rozmowie z DGP dr Marcin Kędzierski, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie