Wybory samorządowe 2018: Pieniądze popłyną do województw, w których wygrał PiS?

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak24.10.2018, 07:20; Aktualizacja: 24.10.2018, 07:27
Jerzy Kwieciński zaznacza, że głównym celem jest to, by nie stracić żadnego euro i by te pieniądze były dobrze wykorzystane.

Jerzy Kwieciński zaznacza, że głównym celem jest to, by nie stracić żadnego euro i by te pieniądze były dobrze wykorzystane.źródło: PAP
autor zdjęcia: Leszek Szymański

Opozycja martwi się, czy marszałkowie z obozu anty-PiS będą traktowani tak samo, jak ci wskazani przez rząd.

Wyniki wyborów pokazują wyborcze zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości na ścianie wschodniej. Już pojawiają się pytania, czy tamtejsze regiony nie będą największym beneficjentem politycznego pasjansa. Ta zmiana może się dokonać na dwa sposoby. Po pierwsze, władza centralna może zmienić sposób wydawania czy nawet ilość pieniędzy w województwach, w których uda się przejąć rządy. Po drugie, przy negocjowaniu przyszłej perspektywy może większą wagę przywiązywać właśnie do nich.

Jeśli chodzi o obecną perspektywę, to zmiana priorytetów raczej nie wchodzi w grę, bo wymagałoby to trudnych negocjacji z Komisją Europejską. Ale jak przyznaje w rozmowie z DGP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, teoretycznie możliwe jest zwiększenie puli pieniędzy w Polsce Wschodniej. – Jeżeli np. nie zostaną wykorzystane pieniądze w którymś z regionów ze względu na rezerwę wykonania, to będziemy mogli środki przesunąć gdzie indziej. Program Polska Wschodnia jest jednym z trzech programów, który ma największy poziom zakontraktowania. To pokazuje, że tam potrzeby są bardzo duże – mówi minister. Rezerwa wykonania to dodatkowe pieniądze, które są dzielone na podstawie wyników inwestowania funduszy unijnych według stanu na koniec 2018 r. Resort inwestycji i rozwoju jest zdania, że w tej chwili zagrożonych przesunięciem jest prawie 108 mln euro.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie