statystyki

Niemieccy chadecy tracą większość w swoim bastionie

autor: Magdalena Cedro15.10.2018, 07:45; Aktualizacja: 15.10.2018, 07:58
Horst Seehofer

Horst Seehoferźródło: PAP
autor zdjęcia: DANIEL KOPATSCH

CSU żegna się z rządami większościowymi, które sprawowała w Bawarii przez ponad pół wieku. I rozpoczyna poszukiwania koalicjanta. Wczoraj, po zamknięciu lokali wyborczych, znane już były wstępne wyniki. Dały one pierwsze miejsce CSU, ale z jednym z najgorszych rezultatów w historii tego ugrupowania (gorzej było tylko w 1950 roku). Według badań sojusznicy kanclerz Angeli Merkel w tym landzie otrzymali 35,5 proc., co oznacza stratę o ponad 12 pkt proc. w stosunku do poprzednich wyborów w 2013 r.

Największym zwycięzcą są Zieloni. Partia, na którą swój głos oddało 18,5 proc. wyborców, uplasowała się na drugiej pozycji. W poprzednich wyborach ugrupowanie Zielonych było czwarte z wynikiem 8,6 proc. głosów. Postrach tradycyjnych niemieckich partii, radykalnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec według wstępnych danych zajęła dopiero czwarte miejsce z 11 proc. głosów. Populiści po raz pierwszy wejdą do bawarskiego parlamentu.

Tuż za nimi są socjaldemokraci z SPD, którzy dostali 9,5 proc. głosów. To największa porażka – ugrupowanie, które w poprzednich wyborach w Bawarii znalazło się na drugim miejscu, teraz jest piąte. To także zły znak dla rządu w Berlinie, bo trzecim koalicjantem obok bloku chadeków CDU/CSU są socjaldemokraci. Trzecie miejsce zajął lokalny komitet Wolnych Wyborców z wynikiem 11,5 proc. Dopisała frekwencja – głosy oddało 72,5 proc. uprawnionych osób.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie