statystyki

Komisarz do spraw unijnego budżetu w tourneé po Europie

autor: Grzegorz Osiecki, Magdalena Cedro27.03.2018, 07:24; Aktualizacja: 27.03.2018, 07:31
Komisarz Guenther Oettinger

Komisarz Guenther Oettingerźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: OLIVIER HOSLET

Większe składki do wspólnotowego budżetu w zamian za uniknięcie radykalnych cięć – taka propozycja polskiego rządu trafiła w gust Güntera Oettingera.

Komisarz ds. budżetu, który wczoraj odwiedził Polskę, by poznać nasze oczekiwania wobec perspektywy finansowej po 2020 r., spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i parlamentarzystami. Podczas rozmowy z nimi podkreślał, że UE staje przed nowymi wyzwaniami, ale nie powinny być one finansowane kosztem tradycyjnych zadań, takich jak polityka spójności czy rolna. Taka deklaracja mogła tylko ucieszyć Warszawę.

Oettinger, który w ramach prac nad projektem unijnego budżetu odwiedził już przeszło 20 europejskich stolic, nie ma łatwego zadania. Musi znaleźć pieniądze na zasypanie luki w kasie, jaka powstanie po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE – to od 10 do 12 mld euro rocznie. Sfinansowane muszą też zostać nowe cele Wspólnoty, takie jak ochrona granic, zwiększenie bezpieczeństwa czy rozwiązywanie problemów związanych z migracjami.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie