Małgorzata Baranowska-Mika z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, które jest organizatorem imprezy, poinformowała PAP, że przed krośnieńską publicznością wystąpią gwiazdy światowego formatu. Na program wieczornych spotkań z muzyką złożą się koncerty organowe, a także na organy i fletnię Pana, na klawesyn i wiolonczelę, na organy i trąbkę barokową.

W pierwszym koncercie w Bazylice Mniejszej, w krośnieńskiej farze, w czwartkowy wieczór będzie można usłyszeć Petrę Veenswijk z Holandii, która na organach wykona kompozycje m.in. Johanna Christopha Kellnera, Johanna Ludwiga Krebsa, Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Theodore’a Duboisa.

W czasie kolejnych koncertów, które odbywać się będą do 27 sierpnia naprzemiennie w trzech krośnieńskich kościołach: w Bazylice Mniejszej, w kościele oo. Franciszkanów i oo. Kapucynów, przed krośnieńską publicznością wystąpi jeszcze m.in. organistka, klawesynistka z Chin - Fanxiu Shen, grający na fletni Pana Marek Stefański z Polski i Dumitru Harea z Mołdawii, czy Wacław Golonka (organy i trąbka barokowa.)

Najszerszy wachlarz różnych epok muzycznych od średniowiecza do współczesności zaprezentuje zespół wokalny absolwentów i studentów Akademii Muzycznej w Krakowie SINGET, który wystąpi z koncertem pieśni maryjnych 15 sierpnia. Baranowska-Mika zaznaczyła, że organizatorzy specjalnie zabiegali, aby koncert pieśni maryjnych odbył się właśnie w dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W programie koncertu znajdzie się m.in. Magnificat nieznanego twórcy z Francji z okresu średniowiecza, renesansowa kompozycja Ave Maria jednego z najwybitniejszych hiszpańskich kompozytorów przełomu XVI i XVII stulecia Tomasa Louisa de Victorii, barokowe dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, a także kompozytorów z końca XIX oraz z XX wieku takich jak Sergiej Rachmaninow (Rosja), Henryk Mikołaj Górecki i Andrzej Koszewski (Polska), Arvo Pärt i Urmas Sisask (Estonia), Franz Biebl (Niemcy).

Spotkania muzyczne zakończy występ sopranistki Iwony Sochy -solistki Opery Krakowskiej, i jednej z najbardziej znanych profesjonalnych orkiestr w Europie Wschodniej - Państwowej Orkiestry Mozartowskiej z Żyliny ze Słowacji pod dyrekcją Pawła Przytockiego (Slovak Sinfonietta Zilina). W programie finałowego koncertu zabrzmią utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta.(PAP)