Przeprowadzenie kolejnego spotkania z samorządowcami, dyskusji ekspertów, konsultacji z mieszkańcami w gminach oraz akcji informacyjnej ws projektu ustawy o ustroju m. st. Warszawy - zapowiedział w piątek w rozmowie z PAP poseł PiS Jacek Sasin.

Projekt nowej ustawy o ustroju m. st. Warszawy, który przewiduje, że miasto stołeczne Warszawa, jako samorządowa jednostka metropolitalna, swoim zasięgiem obejmie ponad 30 gmin PiS złożył w Sejmie w ubiegłym tygodniu; propozycje wywołały kontrowersje. Poseł Sasin poinformował, w ubiegłym tygodniu, że nad projektem w najbliższym czasie nie będą toczyły się prace w parlamencie; najpierw odbędą się konsultacje.

Pytany przez PAP o konsultacje ws. projektu ustawy o m. st. Warszawy Sasin przypominał, że w środę odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie spotkanie z samorządowcami, na którym padła deklaracja kolejnej rozmowy, które ma odbyć się za trzy tygodnie. "Będziemy rozmawiać o oczekiwaniach, które padły na tym spotkaniu w środę, my będziemy chcieli pokazać, jak widzimy ewentualnie przekucie tych propozycji samorządowców na zapisy w projekcie ustawy" - powiedział.

Jak poinformował w trakcie środowego spotkania samorządowcy podkreślali swoje wątpliwości m.in. na temat zagrożenia samodzielności gmin. "Ja deklarowałem, że będziemy chcieli te przepisy usunąć albo zmodyfikować, żeby nie budziły wątpliwości" - powiedział Sasin.

Dodał, że strona samorządowa zgłaszała również uwagi dotyczące nazwy metropolii jako m. st. Warszawy, która - według nich - jest myląca.

"Odebraliśmy te sugestie, ja i wojewoda, i będziemy teraz też w gronie posłów rozmawiać" - zaznaczył.

"Natomiast rozmawiałem też z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, że zorganizuje na płaszczyźnie podległego mu Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego w niedalekiej przyszłości dyskusje ekspertów na temat tych propozycji" - dodał.

Sasin poinformował również, że trzecim etapem konsultacji będą rozmowy z mieszkańcami poszczególnych gmin. "Wtedy cały gotowy projekt, który będzie uwzględniał wszystkie uwagi, będziemy konsultować z mieszkańcami, jakąś akcję informacyjną będziemy chcieli wtedy zrobić, żeby nie było żadnych wątpliwości, jeśli mieszkańcy będą mieli później decydować o tym, czy ich takie rozwiązania interesują, żeby mieli pewną wiedzę na ten temat" - mówił.

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt spotkał się z krytyką samorządowców i opozycji.

W poniedziałek Rada Warszawy głosami PO przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia 26 marca referendum ws. zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granic. We wtorek natomiast o przeprowadzeniu referendum ws. przyłączenia do Warszawy zdecydowali radni Podkowy Leśnej. Podobne referendum odbędzie się w Legionowie. (PAP)