Sprawa Polski kolejny raz jest omawiana we wtorek na posiedzeniu unijnych ministrów ds. europejskich. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przedstawił w ubiegłym tygodniu wniosek o przedstawienie Radzie UE informacji na temat dialogu z rządem w Warszawie.
"Obserwujemy gotowość (strony polskiej - PAP) do dalszego poszukiwania dialogu z KE, ale ostatecznie nasze oczekiwania są jasne: oczekujemy także odpowiednich zmian ustaw, aby zrozumiałe zastrzeżenia Komisji zostały stosownie uwzględnione" - powiedział dziennikarzom Roth przed wejściem na to spotkanie.
Zaznaczył, że Polska jest dla Niemiec "ważnym i niezastąpionym partnerem", więc Berlinowi bardzo zależy na przyjaznych stosunkach z Warszawą. "Jednocześnie popieramy KE w kwestii kontynuowania rozmów i oczekujemy, że wkrótce osiągnięte zostaną pozytywne rezultaty. Nie wystarcza nam mówienie po to tylko, by mówić. Mam nadzieję, że także dziś, na Radzie ds. Ogólnych będziemy w stanie wysłać jednoznaczny sygnał, że Komisja może się w tej sprawie, ważnej dla całej UE, liczyć na poparcie państw członkowskich" - zaznaczył niemiecki minister.
Jak dodał, nie chce uprzedzać debaty wśród ministrów, ale zapewnił o poparciu Niemiec dla Timmermansa w tej kwestii. "To bardzo, bardzo trudna sprawa, ale właśnie dlatego prowadzimy dialog z polskim rządem, aby odpowiednio przedstawić nasze argumenty" - oświadczył.
Rada UE już raz pod koniec lutego zajmowała się Polską w ramach uruchomionego przez Komisję art. 7. wobec naszego kraju. Wiceszef KE Timmermans mówił po tym spotkaniu, że Polska podjęła dialog z KE, ale warunkiem dalszego postępu jest uznanie niezawisłości sądów. We wtorek mija termin, jaki KE dała Polsce na udzielenie odpowiedzi w sprawie przesłanych w grudniu do Warszawy kolejnych rekomendacji i tzw. uzasadnionej opinii. Bruksela sugerowała wycofanie art. 7, jeśli jej postulaty zostałby spełnione przez polski rząd. Do tej pory władze w Warszawie nie zapowiadały ustępstw, a tłumaczyły m.in. w białej księdze powody przeprowadzenia zmian w sądownictwie.
KE cały czas oczekuje wprowadzenia zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowaniu zapisu o obniżonym wieku emerytalnym wobec obecnych sędziów. Domagała się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chciała, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady, oraz by zapewniono, żeby nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.
czytelnik(2018-03-20 13:54) Zgłoś naruszenie 72
dlaczego KE nie przeszkadzają takie standarty w innych krajach, tylko się uczepili Polski, czyżby obiecali coś totalnej opozycji
OdpowiedzTargowica do akcji(2018-03-20 14:01) Zgłoś naruszenie 61
Nord Stream 2 Polska jest przeciwna , to znów będzie grillowana przez proniemiecki PE i Timmermansa.
OdpowiedzInspektor(2018-03-20 20:46) Zgłoś naruszenie 01
..Droga Komisjo Europejska -wytłumaczę Wam to najprościej: ........Wasz wódz "Król Europy..............................Donald Tusk ogłosił:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r.Kopacz powinna wiedzieć: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób.Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny (prawo do emerytury za prace niebezpieczne w wieku 60 lat ) wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis 2 lata co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy ........... Rezydent Komorowski --gdy poczuł ,że już jest prawie przegranym z Panem Prezydentem Duda w drugiej turze wyborów. "Bronisław Komorowski nagle zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. zwiń
OdpowiedzInspektor Inspektorów(2018-03-20 20:50) Zgłoś naruszenie 01
...........Droga Komisjo Europejska -wytłumaczę Wam to najprościej: ........Wasz wódz "Król Europy..............................Donald Tusk ogłosił:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i czasu pracy w szkodliwych oraz niebezpiecznych ,w soboty i swieta które za komuny były norma -bez dni zamiennie wolnych!. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r.Kopacz powinna wiedzieć: „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą- Okradziono tych ludzi bezczelnie w najPOdlejszy sposób.Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny (prawo do emerytury za prace niebezpieczne w wieku 60 lat ) wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis 2 lata co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy ........... Rezydent Komorowski --gdy poczuł ,że już jest prawie przegranym z Panem Prezydentem Duda w drugiej turze wyborów. "Bronisław Komorowski nagle zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. zwiń
Odpowiedz