Podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie sekretarz generalny NATO Mark Rutte chwalił Polskę za jej wydatki na obronność i podkreślał, że jest ona "cenionym sojusznikiem", który wzmacnia wschodnią flankę NATO. -Jeżeli ktokolwiek dokonałby błędnych obliczeń, uważając, że uda mu się zaatakować Polskę bez konsekwencji czy też zaatakować jakiegokolwiek innego sojusznika, to z całą siłą nasz Sojusz odpowie. Nasza reakcja będzie niszcząca - zapewnił szef NATO.
Jak dodał, musi być to jasne "dla pana Władimira Władimirowicza Putina oraz dla kogokolwiek, kto chciałby nas zaatakować"
Tusk po spotkaniu z Rutte
Donald Tusk po spotkaniu z Rutte deklarował: - Będziemy bardzo blisko współpracować nad dobrym pokojem w Ukrainie.
Premier mówił podczas konferencji prasowej, że pokój na Ukrainie musi być pełną gwarancją jej suwerenności, gdyż "tylko sprawiedliwy pokój da nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa".
Tusk podziękował sekretarzowi generalnemu NATO za "jednoznaczne wsparcie i zainteresowanie" projektem Tarczy Wschód. Poinformował go też o tym, że projekt znalazł się wśród europejskich priorytetów obronnych.
Co robi w Polsce Mark Rutte, szef NATO?
Tusk i Rutte dyskutowali o "europejskim wymiarze NATO". Z sekretarzem generalnym NATO mają też wspólnie rozmawiać wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Rozmowy dotyczyć mają m.in. wydatków na obronność innych państw członkowskich.
Kosiniak-Kamysz: - Wydajemy (na obronność) najwięcej spośród (europejskich) państw NATO, inwestujemy w transformację polskich sił zbrojnych i liczymy, że każde państwo spośród państw NATO będzie to wypełniać - o tym będziemy rozmawiać - mówił szef MON. Rozmowy dotyczyć mają też misji hubu w Jasionce, oraz "roli NATO - jako jedynego sojuszu obronnego, skutecznego i wiarygodnego, którego misją jest obrona i odstraszanie".
Rutte spotyka się też z prezydentem Andrzejem Dudą; a o godz. 16.15 szef NATO wygłosi wykład pt. "Stronger NATO, Commitment to Euro-Atlantic Security" ("Silniejsze NATO, zobowiązanie wobec Euro-Atlantyckiego bezpieczeństwa") na warszawskiej SGH.