W Podgoricy, stolicy Czarnogóry, zorganizowano demonstrację przeciw przyjętej przez ONZ rezolucji ws. ludobójstwa w Srebrenicy. Demonstranci nosili symbole "Z" popierające rosyjską inwazję na Ukrainę i wykrzykiwała hasła gloryfikujące zbrodniarza wojennego Ratka Mladicia. Protest zorganizowały organizacje serbskie oraz klub motocyklowy powiązany z Kremlem - poinformował dziennik "Danas".

Za przyjęciem rezolucji głosowały również władze Czarnogóry. Protestujący zaprzeczali przed siedzibą rządu, jakoby w Srebrenicy doszło do ludobójstwa, nosili flagi Serbii i Rosji oraz oskarżali czarnogórskie władze o zdradę.

Rezolucja ONZ o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ludobójstwie

Wcześniej tego dnia 84 państwa poparły w głosowaniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęcie dokumentu, 19 było przeciw, a 68 się wstrzymało. Rezolucja ONZ ustanawia m.in. 11 lipca Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ludobójstwie, potępia negowanie ludobójstwa w Srebrenicy jako wydarzenia historycznego oraz gloryfikowanie jego sprawców.

Protesty w Czarnogórze

Ratko Mladić, któremu cześć oddawali protestujący w Podgoricy, był w czasie trwającej w latach 1992-95 wojny w Bośni i Hercegowinie dowódcą Sił Zbrojnych Republiki Serbskiej, które odpowiadały m.in. za niemal czteroletnie oblężenie Sarajewa oraz ludobójstwo w Srebrenicy. Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii uznał go za winnego zbrodni ludobójstwa i skazał na karę dożywotniego więzienia.

Protest zorganizowały organizacje serbskie oraz Nocne Wilki, klub motocyklowy powiązany z Kremlem - poinformował dziennik "Danas".

W odpowiedzi na przyjęcie rezolucji, której od tygodni sprzeciwiali się politycy serbscy z Belgradu i innych państw regionu z mniejszością serbską, w kilku bałkańskich miastach pojawiły się kolumny samochodów z wywieszonymi flagami Serbii.

"Kilkudziesięciu demonstrantów w samochodach, które przejechały centralnymi ulicami Belgradu, zdawało się świętować fakt, że państw głosujących za rezolucją było mniej, niż tych, które głosowały przeciw lub się wstrzymały" - napisał "Danas". Podobne kolumny wyjechały na ulice Niszu i Nowego Sadu oraz największego większościowo serbskiego miasta w Kosowie - Północnej Mitrowicy.

Zbrodnia w okolicy Srebrnicy

W lipcu 1995 roku w okolicach Srebrnicy - będącej do momentu przejęcia przez siły bośniackich Serbów tzw. strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ - zamordowano ponad 8 tys. bośniackich muzułmanów - mężczyzn i chłopców. Nadal poszukuje się szczątków ok. tysiąca ofiar. Międzynarodowe trybunały określiły w swoich wyrokach zbrodnię jako ludobójstwo.