Do wyjątkowego wydarzenia doszło podczas mszy w Niedzielę Palmową w Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka. Nie przeczytał on przygotowanej na tę uroczystość homilii. Co się wydarzyło?

Papież Franiczek nie przeczytał przygotowanej na Niedzielę Palmową homilii. To prawdopodobnie rezultat przedłużających się zdrowotnych problemów papieża, który od ponad miesiąca ma kłopoty z gardłem.

Niedziela Palmowa w Watykanie bez homilii

Na początku mszy na placu Świętego Piotra z udziałem około 25 tysięcy osób papież mówił osłabionym głosem. Następnie przeczytane zostały fragmenty Ewangelii, a potem msza była kontynuowana - bez papieskiej homilii.

Watykan nie wyjaśnił dziennikarzom, dlaczego papież Franciszek podczas mszy w Niedzielę Palmową na placu Świętego Piotra nie przeczytał przygotowanej homilii. Od miesiąca papież zmaga się z problemami zdrowotnymi i kłopotami z gardłem na tle infekcji dróg oddechowych.

Podczas gdy w minionych tygodniach w związku z problemami z głosem papież podczas różnych audiencji, także generalnych, powierzał lekturę katechez i przemówień swoim współpracownikom, w uroczystą mszę w Niedzielę Palmową w ogóle nie było homilii. To sytuacja nadzwyczajna, o której wyjaśnienie dziennikarze poprosili Watykan. Otrzymali w odpowiedzi informację, że nie zostanie podana przyczyna decyzji o rezygnacji z homilii.

Papież potępił atak terrorystyczny w Rosji

Przed modlitwą Anioł Pański wygłosił tradycyjne rozważania. Potępił zamach terrorystyczny w Rosji, nazwał go "nikczemnym" i "nieludzką akcją" oraz zapewnił o swojej modlitwie za jego ofiary.

Wezwał też do modlitwy za wszystkich, którzy cierpią z powodu wojen, zwłaszcza na Ukrainie. Mówił o cierpieniach w Strefie Gazy.

Po mszy Franciszek bardzo długo objeżdżał w papamobile plac Świętego Piotra. Pozdrowił wielu kardynałów i przywitał się z nimi, a następnie błogosławił wiernych. Jego forma nie budziła niepokoju.

Na placu zgromadziło się według żandarmerii watykańskiej 60 tysięcy osób.

Msza w Niedzielę Palmową, upamiętniającą wjazd Jezusa do Jerozolimy, rozpoczęła się na placu przed bazyliką watykańską od procesji z gałązkami oliwnymi i palmami.

Dzień ten otwiera obchody Wielkiego Tygodnia.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ fit/