Finlandia siódmy rok z rzędu została uznana za najszczęśliwszy kraj świata – wynika z opublikowanego w środę raportu ONZ "World Happiness Report", uwzględniającego takie kryteria, jak długość życia w zdrowiu czy PKB na głowę mieszkańca. Polska zajęła w tym roku 35. miejsce.

W prowadzonym od 2012 roku rankingu znów najlepiej wypadły Finlandia i kraje Europy Północnej. Na ostatnim, 143. miejscu uplasował się Afganistan.

Gdzie na świecie żyje się najlepiej?

Zestawienie oparte jest na badaniach ośrodka Gallupa wśród mieszkańców 143 państw świata, którzy oceniają jakość życia w skali od zera do dziesięciu. Ranking uwzględnia sześć czynników: PKB na głowę mieszkańca, długość życia w zdrowiu według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wsparcie społeczne (zgodnie z odpowiedzią na pytanie, „Czy masz krewnych lub przyjaciół, na pomoc których możesz liczyć, gdybyś miał kłopoty?”), postrzeganą swobodę podejmowania decyzji życiowych, szczodrość (mierzoną odpowiedzią na pytanie: „Czy w ostatnim miesiącu przekazałeś jakieś pieniądze organizacji charytatywnej?”) i poziom postrzeganej korupcji.

Polska znalazła się na 35. miejscu zaraz za Estonią i tuż przed Hiszpanią. Spośród krajów Europy Środkowej i Bałkanów wyżej uplasowały się: Czechy (18. miejsce), Litwa (19. miejsce), Słowenia (21. miejsce), Kosowo (29. miejsce) i Rumunia (32. miejsce). W porównaniu z Czechami - jak wynika z badania - niższe są w Polsce wskaźniki wsparcia społecznego, swobody podejmowania decyzji i hojności. Wyższy zaś jest poziom postrzeganej korupcji.

krajów od lat pozostaje raczej stała. Zmiany widoczne są w tym roku w drugiej dziesiątce, w której teraz znalazły się np. Kostaryka i Kuwejt (odpowiednio 12. i 13. miejsce). Odnotowując wysokie miejsca Czech, Litwy i Słowenii, autorzy badania zauważają "postępującą zbieżność między dwoma częściami Europy".

Niemcy i USA wypadli

Zarazem, po raz pierwszy od ponad 10 lat w pierwszej dwudziestce nie znalazły się dwa kraje zachodnie - Stany Zjednoczone (są na 23. miejscu) i Niemcy (24. miejsce). W zeszłorocznym rankingu USA były na 15. miejscu, a Niemcy - na 16.

Prawidłowością, na którą zwraca uwagę AFP jest to, że w pierwszej dwudziestce nie ma żadnego z najbardziej zaludnionych krajów świata. W pierwszej dziesiątce są tylko dwa państwa liczące ponad 15 mln mieszkańców, Holandia i Australia, zaś w pierwszej dwudziestce są tylko dwa kraje liczące ponad 30 mln mieszkańców, Kanada (15. miejsce) i Wielka Brytania (20. miejsce).

W prowadzącej w rankingu Finlandii dla poczucia zadowolenia jej mieszkańców kluczowa jest bliskość natury i równowaga między pracą i życiem prywatnym - powiedziała AFP Jennifer De Paola, badaczka z Uniwersytetu w Helsinkach. Wyraziła przypuszczenie, że Finowie mają "bardziej przystępne pojęcie tego, czym jest udane życie" w porównaniu np. z mieszkańcami USA, gdzie pomyślność często kojarzona jest z sukcesem finansowym.

Zasadnicze znaczenie ma też zaufanie do instytucji, niski poziom korupcji i dostępność ochrony zdrowia i edukacji. "Społeczeństwo fińskie jest przepojone poczuciem zaufania, wolności i wysokim poczuciem autonomii" - podsumowała badaczka. (PAP)

awl/ ap/