Izrael przeciwstawia się światu, odmawiając zaakceptowania rozwiązania dwupaństwowego dla Żydów i Palestyńczyków - powiedział w poniedziałek w Brukseli przed spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych UE szef jordańskiej dyplomacji Ajman Safadi.

Rozwiązanie dwupaństwowe

"Jedynym wyjściem z obecnej niedoli jest rozwiązanie dwupaństwowe" - powiedział Safadi przed posiedzeniem, w którym - oprócz ministrów unijnych - biorą także udział szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej i Egiptu.

Wcześniej, Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell alarmował, że sytuacja humanitarna w Strefie Gazy nie może być już gorsza. "Setki tysięcy ludzi pozostaje bez niczego, bez schronienia, bez jedzenia, bez leków i jednocześnie są bombardowani" - podkreślił.

Przyznał, że jedną z przeszkód na drodze do pokoju jest palestyński Hamas, ale są też inne. "Pokój i stabilność nie mogą być zbudowane tylko środkami militarnymi. Mówię to z pełnym poszanowaniem dla ofiar ataków terrorystycznych Hamasu" - wskazał szef unijnej dyplomacji.

"Stwierdzenie, że celem jest zniszczenie Hamasu, jest jednostronne, ponieważ oznacza to, że to Izrael zdecyduje, kiedy uzna (Hamas) za wystarczająco słaby. Nie możemy tak dalej pracować" - skonstatował Borrell.

Z szefami dyplomacji krajów UE poza główną sesją spotkają się też ministrowie spraw zagranicznych Izraela oraz Autonomii Palestyńskiej, Israel Katz i Rijad al-Maliki.

Zabici w Strefie Gazy

W niedzielę podlegający Hamasowi resort zdrowia w Strefie Gazy poinformował, że od początku obecnego konfliktu zbrojnego z Izraelem, czyli od 7 października, po stronie palestyńskiej zginęło łącznie 25 105 osób. W publikowanych komunikatach dotyczących strat palestyńskie ministerstwo nie oddziela ofiar wśród ludności cywilnej od poległych bojowników.

Izraelskie wojsko twierdzi, że zabiło ponad 9 tys. terrorystów, a za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej obwinia Hamas, który rozmieszcza stanowiska bojowe, tunele i magazyny broni w gęsto zaludnionych dzielnicach, w pobliżu domów, szkół i meczetów lub bezpośrednio pod nimi.

Od rozpoczęcia ofensywy odwetowej w Strefie Gazy za atak na Izrael z 7 października zginęło 195 żołnierzy izraelskich.