TK jest obecnie i zapewne będzie w przyszłości w centrum uwagi opinii publicznej. Nie może to jednak prowadzić do naruszania autorytetu Trybunału, jako jednej z najważniejszych instytucji chroniących podstawowe zasady demokratycznego ustroju państwa - wskazał w środę prezydent Andrzej Duda.

Na stronie Kancelarii Prezydenta opublikowano list Andrzeja Dudy do uczestników środowego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. List ten - jak poinformowano - podczas zgromadzenia odczytał prezydencki minister Andrzej Dera.

Prezydent zaznaczył, że misję TK - strzegącego zgodności przyjmowanych regulacji prawnych z ustawą zasadniczą - uważa za niezmiernie ważną także z punktu widzenia głowy państwa, na którą konstytucja nakłada obowiązek czuwania nad przestrzeganiem jej postanowień. "W tym kontekście opinie i spostrzeżenia wyrażane w orzeczeniach Trybunału są dla Prezydenta RP niezwykle cenne i pomocne" - zapewnił.

"Nadto pragnę przypomnieć, że rolą TK jest również rozstrzyganie kwestii dotyczących nadrzędności konstytucji w kontekście regulacji wynikających z umów wiążących Polskę w ramach funkcjonowania Unii Europejskiej. Uprawnienia prawotwórcze organów UE nie mogą prowadzić do pozbawienia państwa polskiego uprawnień w zakresie kształtowania regulacji prawnych" - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że "demokratyczne instytucje, system prawa krajowego oraz implementowane do naszego prawodawstwa normy prawa międzynarodowego, w tym wspólnotowego, orzecznictwo polskich sądów i trybunałów, na czele z TK – wszystko to powinno jak najpełniej odzwierciedlać wolę większości obywateli oraz strzec słusznych praw mniejszości". "W centrum naszej myśli państwowej już od wieków stoją bowiem – i nadal stać powinny – dwie fundamentalne, komplementarne wobec siebie wartości: dobro państwa oraz prawa i wolności jednostki" - podkreślił.

"Wyrazem troski o te wartości w przypadku TK musi być zawsze najwyższa staranność, z jaką rozstrzyga on sprawy dotyczące bezpośrednio obywateli – ich życia i bezpieczeństwa, godności i swobód, rodziny i pracy, codzienności i sytuacji wyjątkowych. Na barkach sędziów TK spoczywa ogromnie odpowiedzialne zadanie orzekania o zgodności ustaw z konstytucją – ustaw, których wagi dowodzi już sam fakt, iż stały się przedmiotem kontroli konstytucyjnej" - napisał prezydent.

Jednocześnie prezydent ocenił, że w 2022 oraz 2023 roku "nie brak rozstrzygnięć Trybunału odzwierciedlających jego znaczenie jako organu państwowego, który służy obywatelom, chroniąc spójność porządku prawnego".

Jako przykład podał orzeczenie z grudnia 2022 r. dotyczące podstaw wydawania przez starostów decyzji administracyjnych w sprawie zatrzymania prawa jazdy tym kierowcom, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

"Godny wzmianki jest też wyrok z 4 lipca 2023 r. w sprawie dotyczącej definicji budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. (...) Innym proobywatelskim rozstrzygnięciem jest wyrok z 11 maja 2023 r., w którym Trybunał orzekł o niekonstytucyjności ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami we fragmencie dotyczącym dopuszczenia ujęcia nieruchomości jako zabytku nieruchomego w gminnej ewidencji zabytków" - wymieniał Andrzej Duda.

Jednocześnie prezydent wskazał, że "oprócz rozwiązywania konkretnych problemów uczestników obrotu prawnego orzeczenia utwierdzają i wzbogacają również szeroko pojętą kulturę prawną w naszym kraju". "Zwiększają wśród obywateli poczucie sprawiedliwości i bezpieczeństwa prawnego, a także zaufanie do państwa oraz identyfikację z nim" - wskazał.

"Dziękuję Paniom i Panom Sędziom za działania w tym kierunku. Niezwykle ważne jest, aby Trybunał Konstytucyjny funkcjonował w pełni kompetentnie i z pełnym poszanowaniem reguł wynikających z obowiązującego porządku prawnego, w szczególności z postanowień konstytucji" - napisał prezydent. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mrr/