Państwa G7 podejmą kroki przeciw państwom wspierającym materialnie "rosyjską wojnę" - poinformowali przywódcy krajów grupy w komunikacie wydanym po piątkowym, wirtualnym szczycie. Zobowiązali się do "zintensyfikowania dyplomatycznego, finansowego i militarnego wsparcia dla Ukrainy".

"Wzywamy kraje trzecie i inne międzynarodowe podmioty, które starają się ominąć lub podważyć nasze sankcje, by przestały dostarczać materialną pomoc na rzecz rosyjskiej wojny lub liczyły się z poważnymi kosztami" - głosi oświadczenie, wydane po wirtualnym szczycie grupy, któremu przewodniczył szef japońskiego rządu Fumio Kishida.

W spotkaniu wziął udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przywódcy krajów G7 powtórzyli swe zapewniania o "niezachwianym poparciu" dla Kijowa. Oświadczyli również, że "zobowiązują się do zintensyfikowania dyplomatycznego, finansowego i militarnego wsparcia dla Ukrainy".

Komunikat głosi, że G7 w najbliższych dniach i tygodniach wprowadzi "nowe, skoordynowane sankcje gospodarcze" na Rosję, w tym restrykcje wymierzone w rosyjski sektor finansowy.

Władimir Putin ogłosił podczas wtorkowego wystąpienia przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START, zawartym w 2010 roku, dlatego część dyskusji podczas piątkowego szczytu G7 poświęcono temu, jakie kroki należy podjąć, aby nie dopuścić do użycia przez Rosję broni nuklearnej przeciw Ukrainie - podaje agencja Kyodo.

W komunikacie przywódcy krajów G7 napisali, że "nieodpowiedzialna retoryka nuklearna (Rosji) jest nie do zaakceptowania".

Grupa zapewniła również w komunikacie, że należące do niej kraje będą nadal, w sposób skoordynowany, dostarczać Ukrainie sprzęt wojskowy.

Japonia sprawuje w tym roku przewodnictwo w grupie G7, do której należą też USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Kanada.

Premier Kishida zapowiedział wcześniej, że jego kraj przekaże Ukrainie dodatkowe 5,5 mld dolarów pomocy finansowej na odbudowę infrastruktury zniszczonej przez rosyjskie wojska. Władze Japonii porozumiały się również z rządem Kambodży co do pomocy przy usuwaniu z ukraińskiej ziemi rosyjskich min i niewybuchów – podała agencja Kyodo.

Wcześniej w piątek administracja USA ogłosiła, że w porozumieniu z państwami G7 wprowadza szereg dodatkowych sankcji, dotykających rosyjski przemysł wydobywczy, zbrojeniowy, jądrowy, a także kolejne banki. (PAP)

fit/ ap/

arch.