Zwycięstwo wyborcze we Włoszech prawicowej partii Bracia Włosi Giorgii Meloni sprawiło, że "w Brukseli, ale także w Berlinie panuje duża obawa", iż zagrożone są fundamenty i wspólne wartości UE - pisze w poniedziałek portal dziennika "Welt". Czołowi politycy UE, wśród niech wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, ostrzegają przed zagrożeniem.

"Giorgia Meloni będzie premierem, a jej politycznymi wzorcami są (premier Węgier) Viktor Orban i (były prezydent USA) Donald Trump. Wyborcze zwycięstwo sojuszu partii centroprawicowych we Włoszech jest więc niepokojące" - powiedziała wiceszefowa PE Katarina Barley (SPD), cytowana przez "Welt".

Dwa lata temu oburzenie w Polsce wywołał jej wywiad dla niemieckiego radia Deutschlandfunk, w którym padły słowa o konieczności "finansowego zagłodzenia" Polski i Węgier, by skłonić je do przestrzegania zasad praworządności. Później rozgłośnia opublikowała oświadczenie, w którym twierdziła, że "przejaskrawiła" ten fragment rozmowy, ponieważ dotyczył on tylko Węgier.

"Fundamenty i wspólne wartości UE byłyby zagrożone, gdyby Włochy, jako trzecia największa gospodarka UE, były rządzone przez koalicję postfaszystów i partii skrajnie prawicowych" - powiedział współprzewodniczący Europejskich Zielonych Thomas Waitz. Jego zdaniem Unia Europejska może funkcjonować tylko wtedy, gdy będzie trzymać się razem, np. w kwestii współpracy na rynkach energetycznych, decyzji w sprawie sankcji wobec Rosji czy radzenia sobie z kryzysem koronawirusa. Meloni postawiłaby jednak na solowe działania narodowe, co może być "katastrofą dla Europy" - uważa Waitz.

"Meloni ma ulubionego wroga: Niemcy. Już w swojej autobiografii 45-letnia polityk otwarcie przyznała się do 'niechęci' do Niemiec" - przypomina "Welt". Krytyka Niemiec ze strony Włoch "prawdopodobnie wzrośnie w przyszłości, Meloni będzie próbowała zrobić z Niemców straszaka w Europie. Niebezpieczeństwo polega na tym, że krytyka Niemiec przez Meloni może paść na podatny grunt nie tylko w jej ojczyźnie, ale także w innych państwach europejskich, takich jak Polska, Grecja czy Francja" - pisze "Welt".

Na portalu dziennika "Sueddeutsche Zeitung" czytamy, że "Włochy przeżywają historyczny punkt zwrotny". Nigdy w historii republiki, to jest od końca II wojny światowej "włoski parlament nie był tak bardzo prawicowy, jak będzie ten przyszły i nigdy w historii Unii Europejskiej duży kraj założycielski nie miał rządu o skrajnie prawicowych tendencjach. Partia Bracia Włosi (Fratelli d'Italia) wyłoniła się z neofaszystowskiego Movimento Sociale Italiano, którego korzenie sięgają faszyzmu" - dodaje portal.

Dla 45-letniej liderki Braci Włochów Giorgii Meloni zwycięstwo wyborcze to także osobisty triumf: może być pierwszą kobietą, która zostanie szefem rządu we Włoszech - zwraca też uwagę "SZ".

"Dokładnie 100 lat po marszu Benito Mussoliniego na Rzym i przejęciu władzy w dniu 30 października 1922 roku, rządy prawdopodobnie obejmie osoba, która całą swoją karierę polityczną zbudowała w oparach różnych partii i ugrupowań postfaszystowskich" - pisze portal RND.

"Spiegel" stara się pocieszyć czytelników, pisząc w poniedziałek rano, że "są też dobre powody, by wierzyć, że sprawy nie potoczą się tak źle".

Po pierwsze, "nie wiadomo jak długo ten skład się utrzyma. We Włoszech ludzie są przyzwyczajeni do szybkich zmian (...)".

Po drugie, Meloni "wyraźnie ustawiła się przeciwko Putinowi i na korzyść Ukrainy. Chce też wdrożyć plany reform, o które prosi UE i współpracować z Komisją. Może to być związane także z tym, że nie chce ona zrezygnować z 200 mld euro z unijnego planu odbudowy".

Po trzecie, "Włochy to sprawna demokracja, w której władza jest podzielona. Oprócz rządu i parlamentu istnieje bardzo pewne siebie sądownictwo, prężne społeczeństwo obywatelskie oraz prezydent państwa, który ma dużą siłę stabilizującą Włochy".

Tak więc "jest nadzieja. Troszeczkę" - pisze "Spiegel".

Berenika Lemańczyk (PAP)