Unijna agencja ds. współpracy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Eurojust poinformowała w poniedziałek, że wspiera utworzenie wspólnego zespołu śledczego (JIT) w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.

„Odpowiedzialne władze krajowe Litwy, Polski i Ukrainy podpisały 25 marca porozumienie o JIT, aby umożliwić wymianę informacji i ułatwić dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i innych najpoważniejszych zbrodni” – napisał Eurojust w komunikacie.

Uczestnictwo w JIT może zostać rozszerzone na inne państwa członkowskie UE, państwa trzecie lub inne strony trzecie.

JIT jest wynikiem spotkania koordynacyjnego, które odbyło się 2 marca z inicjatywy Prokuratora Generalnego Litwy, Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego RP oraz Prokuratora Generalnego Ukrainy. Ukraina jest jednym z dziesięciu państw trzecich, które mają prokuratora łącznikowego przy Eurojuście. Agencja zapewniła wsparcie prawne i techniczne przy tworzeniu JIT.

Głównym celem JIT jest wspieranie gromadzenia dowodów oraz ich szybkiej i bezpiecznej wymiany między partnerami, a także przekazywania informacji i dowodów. Eurojust zamierza pomagać w tym procesie, zapewniając operacyjną, analityczną, prawną i finansową pomoc stronom JIT oraz wspierając koordynację i współpracę między wszystkimi krajowymi organami śledczymi i prokuratorskimi, które również wszczęły dochodzenia w sprawie najpoważniejszych przestępstw.

Eurojust i kraje partnerskie JIT współpracują z Biurem Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, aby zapewnić ciągłą wymianę informacji.

Łukasz Osiński (PAP)