Państwa członkowskie UE mogą zdecydować o wykorzystaniu 500 mln euro udostępnionych im w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, funduszu przeznaczonego na wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych - przypomniała w czwartek Komisja Europejska, odpowiadając podczas briefingu na pytanie prasy o realną pomoc zbrojną dla Ukrainy.

"Unia Europejska odpowiedziała na potrzeby sygnalizowane przez stronę ukraińską, aby pomóc jej w obronie kraju (...) Podjęto decyzję o przeznaczeniu 500 mln euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na wsparcie dostaw broni oraz na walkę z agresją Putina. (...) Najważniejsze jest, że to od poszczególnych państw członkowskich zależy, co i jak zamierzają przekazać (Ukrainie) w ramach pomocy UE, która jest powiązana z tymi 500 mln euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju" - wyjaśniono.

Komisja podkreśliła, że UE jest oddana sprawie Ukrainy i jej walki przeciwko rosyjskiej agresji.

Komisja zarekomendowała też otwarcie negocjacji w sprawie porozumienia między unijną agencją ochrony granic, Frontexem, a Mołdawią. Mołdawia potrzebuje pomocy unijnej agencji w związku z krytyczną sytuacją na granicy spowodowaną napływem uchodźców z Ukrainy. Jak poinformowano, konieczne jest dodatkowe wsparcie przy zarządzaniu granicą i zakwaterowaniu uchodźców. Porozumienie pozwoli na rozmieszczenie pracowników Frontexu wzdłuż mołdawskiej granicy z Ukrainą i ich pracę pod kierownictwem mołdawskich władz.

Odpowiadając na pytanie o rozmieszczenie Frontexu w Polsce i na Węgrzech, KE stwierdziła, że organizacja przebywa w Polsce w ramach operacji Terra. Unijna agencja działa także w Rumunii, która bezpośrednio poprosiła ją o wsparcie.

Komisja poinformowała także, że zostały wydane rekomendacje dla krajów, które przyjmują uchodźców.

Podała również, że UE rozmawia z partnerami z USA, Kataru, Norwegii, Algierii i Egiptu w sprawie zapewnienia dostaw gazu do Europy.