Szefowa Funduszu przekazała podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, że NFOŚiGW zaangażowany jest w prace zespołu międzyresortowego na rzecz poszkodowanych beneficjentów w "Czystym Powietrzu". W zespole są również przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, resortu sprawiedliwości oraz Prokuratury Krajowej.

"Czyste powietrze"; wykonawca oszukał, ale to beneficjent programu musiał oddawać dotację

Zawadzka-Stępniak wyjaśniła, że chodzi o osoby, które zostały np. oszukane przez nierzetelnych wykonawców i grozi im zwrot pozyskanych dotacji z programu „Czystego Powietrza”. Jak wynikało z jej wypowiedzi, chodzi m.in. o wypracowanie takiego rozwiązania, by zawiesić windykację takich środków od poszkodowanych beneficjentów.

Dodała, że „już niedługo” ma zostać przedstawiona lista wypracowanych rozwiązań dla poszkodowanych. Wiceprezes Funduszu Robert Gajda powiedział, że „bez rozwiązań legislacyjnych nie przebrniemy przez to”. Wyraził nadzieję, że być może konieczne zmiany prawne na rzecz poszkodowanych osób w „Czystym Powietrzu” uda się zamieścić w którymś projekcie deregulacyjnym.

Nieprawidłowości dotyczące projektów finansowanych z "Czystego Powietrza" trzeba zgłaszać do organów ścigania

Przedstawiciele Funduszu zaapelowali też o zgłaszanie się osób poszkodowanych do organów ścigania.

W niedawnej rozmowie z PAP wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda informował, że do prokuratury i policji wpłynęło ok. 270 zgłoszeń ws. nieprawidłowości w realizacji programu „Czyste Powietrze”.