Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała we wtorek rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Nowelizacja zakłada m.in. przesunięcie do dnia 1 kwietnia 2025 r. terminu przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej przez podmioty, które wchodzą w skład KSO.

We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej.

"Musimy znowelizować tę ustawę, bo gdybyśmy tego nie zrobili, to 7,5 tys. pacjentów onkologicznych zostałoby poza opieką onkologiczną" - mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna uzasadniając projekt noweli. Dodała, że 259 szpitali wypadłoby z sieci.

"Nikt nie neguje potrzeby sieci, nikt nie neguje potrzeby koordynatorów, koordynowania pacjenta onkologicznego, karty e-DILO, czy wyspecjalizowanych ośrodków, gdzie leczymy konkretne przypadki konkretnych nowotworów. Natomiast pewne jej przepisy wymagają lepszego przygotowania i doprecyzowania. Cała ustawa w naszej ocenie wymaga przesunięcia terminowego" - powiedziała.

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów. Najbardziej skomplikowane świadczenia medyczne będą udzielane na poziomie wysokospecjalistycznym, złożone świadczenia medyczne na poziomie specjalistycznym, a najprostsze - na poziomie podstawowym.

Kwalifikacja na poszczególne poziomy oparta ma być na kryteriach biorących pod uwagę m.in. liczbę i kwalifikacje personelu medycznego i możliwości diagnostyczno-terapeutyczne.

Projektowana nowela wprowadza zmianę terminu pierwszej kwalifikacji placówek na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej. Ma ona zostać przeprowadzona do 31 marca 2025 r. Ma to m.in. pozwolić NFZ na rzetelną weryfikację podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod względem kryteriów warunkujących przynależność do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO. Zmiana terminu ma również zapewnić podmiotom czas niezbędny na przygotowanie zasobów kadrowych, organizacyjnych i ustalenie zasad przepływu informacji pomiędzy nimi.

Projekt przewiduje także przesunięcia terminu realizacji obowiązku nałożonego na podmioty wchodzące w skład KSO przekazywania danych o sprawowanej opiece onkologicznej z 1 kwietnia 2024 r. na 1 kwietnia 2025 r.

Nowelizacja zakłada również, że przepisy dotyczące zapisów na pierwszorazowe świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie onkologii wejdą w życie 1 lipca 2025 r. Jak wyjaśniono, ma to związek z koniecznością przyjęcie odpowiednich zmian prawnych w zakresie centralnej e-rejestracji.

Zgodnie z ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) z 9 marca 2023 r., podmioty wykonujące działalność leczniczą, a niewchodzące w skład KSO, nie będą uprawnione do realizacji opieki onkologicznej w ramach zawartej z NFZ umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Projektowana nowelizacja zakłada zmianę tego terminu na 1 kwietnia 2025 r. Nowela ma wejść w życie 31 marca 2024 r.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ mhr/