W czwartek sejmowa Komisja Zdrowia negatywnie zaopiniowała większość poprawek złożonych podczas drugiego czytania rządowego projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych.

Podczas posiedzenia komisji pozytywnie zaopiniowano jedynie poprawkę zgłoszoną przez Prawo i Sprawiedliwość, która rekomenduje rezygnację ze zróżnicowania parametrów czasu dotarcia na miejsce zdarzenia specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego i podstawowego zespołu ratownictwa medycznego. Przyjęcie tej poprawki będzie oznaczało utrzymanie obecnie obowiązujących przepisów.

Negatywnie zaopiniowano poprawki zgłaszane przez opozycję, m.in. poprawkę wykreślającą z ustawy zawód dietetyka i poprawkę doprecyzowującą zapisy odnoszące się do instruktora terapii uzależnień.

Komisja negatywnie zaopiniowała również wniosek posłów Konfederacji o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 9 maja. Wtedy też posłowie wskazywali m.in. na konieczność uregulowania w odrębnej ustawie zawodu logopedy. Sejmowa Komisja Zdrowia, która odbyła się pod koniec maja, zarekomendowała wykreślenie logopedy z grupy zawodów medycznych. Komisja była jednomyślna w tej kwestii. Przyjęto też poprawkę o dopisaniu nowego zawodu – instruktor terapii uzależnień.

Projekt ustawy dotyczy następujących zawodów medycznych: asystentka stomatologiczna, dietetyk, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, logopeda, masażysta, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptysta, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik dentystyczny, technik farmaceutyczny, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej i terapeuta zajęciowy.

Celem jest – jak wskazano w uzasadnieniu – uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, a także kwestii dotyczących doskonalenia zawodowego, rejestru i odpowiedzialności zawodowej tych osób.

Zgodnie z projektem ma powstać mechanizm zapewniający dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom, którzy mają odpowiednie kwalifikacje.

Będzie to – jak podnosi Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało projekt – gwarancją zatrudniania w systemie ochrony zdrowia wysoko wykwalifikowanej i kompetentnej kadry medycznej, fachowo i rzetelnie udzielającej świadczeń zdrowotnych. Zwiększy to – jak podkreślono w uzasadnieniu – bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i wpłynie na wysoki poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Część logopedów podnosi, że z powodu projektu ustawy regulującej prace 17 zawodów medycznych, w wielu przypadkach będą oni niedługo musieli zamknąć swoje gabinety. MZ podnosi, że logopeda będzie mógł wykonywać czynności zawodowe w ramach umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, działalności gospodarczej i w końcu – jako podmiot leczniczy. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/