- Projektowane rozwiązania zapewnią to, że "w sytuacji, gdy jeden z małżonków umiera drugi może liczyć na zabezpieczenie kosztów stałych takich jak: czynsz, ogrzewanie domu, prąd" - zapowiedział poseł Arkadiusz Iwaniak, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy. Według niego, seniorzy są grupą społeczną, która najbardziej ucierpiała na rosnącej inflacji.

Obywatelski projekt renty wdowiej

Przedstawiciele Nowej Lewicy będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej - zapowiedział w sobotę wiceprzewodniczący ugrupowania, poseł Arkadiusz Iwaniak. Według niego, seniorzy są grupą społeczną, która najbardziej ucierpiała na rosnącej inflacji. Na konferencji prasowej w Rzeszowie Iwaniak powiedział, że obywatelski projekt ustawy dotyczący renty wdowiej jest jednym z elementów programu Nowej Lewicy "Bezpieczny senior".

Jak zaznaczył, projektowane rozwiązania zapewnią to, że "w sytuacji, gdy jeden z małżonków umiera drugi może liczyć na zabezpieczenie kosztów stałych takich jak: czynsz, ogrzewanie domu, prąd". "Po prostu będzie mu starczać. I nie będzie musiał wybierać, czy zapłacić czynsz, czy zapłacić za prąd, czy kupić sobie jedzenie. Czy nie daj Bóg odstąpić od zakupów leków" - powiedział Iwaniak.

Dodał, że "grupą społeczną, która najbardziej ucierpiała na inflacji są emeryci, seniorzy".

Nowa Lewica chce zbierać podpisy pod projektem ustawy o wdowiej rencie

Iwaniak zapowiedział, że przedstawiciele Nowej Lewicy będą teraz zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o rencie wdowiej. "Z tym projektem będziemy jeździć po Polsce przez najbliższe miesiące i będziemy zbierali podpisy. Już dzisiaj wiemy, że zainteresowanie wszystkich organizacji emerytalnych, senioralnych jest bardzo duże" - dodał.

Renta rodzinna obecnie

W październiku zapowiadając projekt obywatelski Iwaniak podkreślał, że obecnie renta rodzinna, w przypadku gdy umrze jeden ze współmałżonków, to jest 85 proc. wyższego świadczenia, a jego ugrupowanie proponuje, by było to 100 proc. wyższego świadczenia plus 25 proc. świadczenia emerytalnego, z którego się rezygnuje.

Przypominał wówczas, że Lewica złożyła w Sejmie projekt dotyczący renty wdowiej, ale - dodał - "jak większość inicjatyw opozycyjnych, trafił on do sejmowej "zamrażarki", stąd jego ugrupowanie chce przedstawić to rozwiązanie w projekcie obywatelskim.

Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu.

Przepisy ustawowe stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia.

Tysiąc podpisów dołączonych do zawiadomienia stanowi część wymaganej liczby 100 tys. podpisów osób popierających obywatelski projekt ustawy. Projekt taki powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu.

Autor: Alfred Kyc

kyc/ mok/