Większość Polaków jest za tym, aby bogaci płacili wyższe podatki i popiera zmiany, które zakłada Polski Ład - wynika z badania UCE Research przeprowadzonego na zlecenie money.pl.
Pytanie w badaniu brzmiało: "Polski Ład zakłada podwyżki podatków dla najlepiej zarabiających Polaków, tj. powyżej 10 tys. zł na etacie, a także obniżki dla najsłabiej zarabiających. Jak oceniasz te propozycje Prawa i Sprawiedliwości?".
Na tak postawione pytanie "zdecydowanie pozytywnie" odpowiedziało 24,3 proc. respondentów, "raczej pozytywnie" - 32,3 proc. badanych, "zdecydowanie negatywnie" - 13,8 proc.; "raczej negatywnie" - 12,3 proc. Zdania nie ma natomiast 17,3 proc.
Jak czytamy we wtorek na stronie money.pl, poparcie dla pomysłów podatkowych Polskiego Ładu rośnie z wiekiem. Wśród badanych w wieku 18-22 lata, "zadecydowanie za" takimi zmianami jest 12,2 proc. W kolejnym przedziale wiekowym 23-34 lata, poparcie rośnie skokowo i "zdecydowanie za" jest 24,7 proc. badanych.
Największe poparcie pomysły PiS mają u najstarszej grupy 55-80 lat, tam 26,8 proc. respondentów jest "zdecydowanie za" obniżką podatków dla najmniej zarabiających i podwyżką dla bardziej majętnych. W najmłodszej grupie badanych jest też największy opór przeciwko tym rozwiązaniom, bo "zdecydowanie przeciw" jest 28,6 proc. pytanych.
Jak podaje money.pl, poparcie dla zmian podatkowych, które mają przynieść mniejsze obciążenia dla najmniej majętnych, popiera podobna liczba kobiet i mężczyzn. "Zdecydowanie na tak" jest 26,2 proc. mężczyzn i 22,7 proc. kobiet. "Raczej na tak" jest natomiast 34,8 proc mężczyzn i 30 proc. kobiet. Przeciwko pomysłom PiS na podatki w ramach Polskiego Ładu jest 26,1 proc. pytanych mężczyzn i 26 proc. kobiet.
"Podatkowe pomysły PiS najbardziej podobają się osobom z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zawodowym. W tych grupach zdecydowane poparcie oscyluje w okolicach trzydziestu kilku procent. Wśród osób z wykształceniem średnim jest to 24 proc., a z wyższym 21,7 proc." - czytamy.
Jak dodano, raczej pozytywnie oceniają pomysły koalicji rządzącej na poziomie około 30 proc. wszyscy, niezależnie od wykształcenia. Od 26,1 proc. osób z najniższym wykształceniem po 30-34 proc. osób z wykształceniem zawodowym, średnim i wyższym.
Z badania wynika, że niemal połowa badanych (49,3 proc.), którzy zarabiają poniżej tysiąca złotych miesięcznie, jest za nowymi regulacjami. To prawie tyle samo, co w przypadku osób, które deklarują zarobki powyżej 9 tys. zł miesięcznie. Tam poparcie dla podatkowych pomysłów Polskiego Ładu wynosi łącznie 48,6 proc. Jednocześnie w grupie najbogatszych najwięcej osób jest przeciw takim zmianom podatkowym – 45,5 proc.
Według money.pl największe poparcie program podatkowy PiS ma w miejscowościach od 5 tys. do 19 tys. mieszkańców - 62,5 proc. badanych jest za takimi pomysłami. Na drugim biegunie są miasta powyżej pół miliona mieszkańców, tam podwyżki dla najbogatszych popiera ledwie 52,7 proc. W dużych ośrodkach miejskich jest największy sprzeciw wobec tych pomysłów. Negatywnie ocenia je 29,5 proc. badanych.