Zgodnie z europejskimi zaleceniami, ustawa wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE powinna być ratyfikowana do końca czerwca; w Senacie będzie to zrobione dużo wcześniej, najprawdopodobniej w maju - zapowiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Sejm przyjął we wtorek wieczorem ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą Funduszu Odbudowy. "Za" opowiedziało się 290 posłów, przeciw było 33, a 133 wstrzymało się od głosu - w tym 127 posłów Koalicji Obywatelskiej. Teraz ustawa trafi do Senatu.

"W Senacie, w odróżnieniu od Sejmu, traktujemy naszych wyborców poważnie i tak ważna ustawa wymaga dyskusji" - oświadczył marszałek Grodzki pytany podczas konferencji prasowej, którego dnia konkretnie ustawa ratyfikacyjna zostanie "poddana pod debatę i głosowanie" w Senacie.

Grodzki zwrócił uwagę, że według "europejskich zaleceń", ustawa powinna być ratyfikowana do końca czerwca i zapewnił, że "będzie to zrobione dużo, dużo wcześniej, najprawdopodobniej w maju". "Natomiast którego dnia, to w tej chwili nie powiem, bo my staramy się tu przestrzegać standardów parlamentaryzmu, i decyzje podejmie Konwent Seniorów przed najbliższym posiedzeniem (Senatu). (...) Zmieścimy się w swoich ramach czasowych, a nawet je skrócimy, co nie znaczy, że nie poddamy tej absolutnie jednej z najważniejszych ustaw wnikliwej analizie, i wnikliwej rozmowie, i debacie w Senacie" - zapewnił.

Dopytywany, na kiedy wznowią posiedzenie Senatu, gdyż są wnioski m.in. PiS, aby doszło do tego jak najszybciej, a "są oskarżenia o blokadę" i "specjalne opóźnianie" procesu ratyfikacji w Senacie, marszałek Grodzki przyznał, że "wpłynął wniosek klubu PiS", natomiast - jak podkreślił - w Senacie "staramy się przestrzegać standardów parlamentaryzmu". "(Wniosek PiS) będzie poddany dyskusji na Konwencie Seniorów, i wtedy zapadnie ostateczna decyzja" - powiedział marszałek Senatu.