Z satysfakcją odnotowujemy wejście w życie umowy UE-Armenia; porozumienie stanowi podstawę do dalszego rozwoju relacji - podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Umowa o Kompleksowym i Rozszerzonym Partnerstwie została podpisana między UE a Armenią w listopadzie 2017 r. i była tymczasowo stosowana od czerwca 2018 r.

MSZ przypomniało we wtorkowym komunikacie, że porozumienie stanowi podstawę do dalszego rozwoju relacji Armenii z UE i poszczególnymi państwami członkowskimi.

Resort dyplomacji dodał, że porozumienie zakłada intensyfikację dialogu politycznego, pogłębienia współpracy handlowej m.in. w zakresie transportu, energetyki, klimaty inwestycyjnego. Ponadto - jak przypomniało MSZ - Armenia zobowiązała się na mocy umowy do podjęcia kroków w celu modernizacji gospodarki i stopniowego zbliżenia przepisów do dorobku prawnego UE.

"Polska konsekwentnie wspierała wysiłki Armenii zmierzające do zacieśnienia jej relacji z UE i ratyfikowała CEPA jako jedno z pierwszych państw, 27.09.2018. W realizacji postanowień umowy dostrzegamy wielką szansę i wsparcie dla Erywania na drodze demokratycznych reform i modernizacji kraju, co nabiera szczególnego znaczenia po zakończeniu działań wojennych wokół i w Górskim Karabachu. Umowa stwarza również dodatkowe możliwości poszerzenia polsko-armeńskiej współpracy dwustronnej" - czytamy w komunikacie MSZ.

"Stabilna, rozwijająca się Armenia jest ważnym partnerem Unii Europejskiej w regionie Kaukazu Południowego, europejskim krajem o wielowiekowej historii i bogatej kulturze. Jest również ważnym krajem Partnerstwa Wschodniego, bez którego realizacja tej polityki byłaby niepełna" - dodał resort dyplomacji.