Decyzje, które Sejm RP podjął w grudniu ubiegłego roku ws. Trybunału Konstytucyjnego są ważne i przypieczętowane decyzjami prezydenta i rządu - oświadczył w środę marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podkreślił, że mogą się pojawić propozycje zmiany ustawy o TK.

Kuchciński był pytany o przyjętą w środę rezolucję Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce.

"Władze państwowe Polski działają w oparciu o polskie prawo, polską konstytucję. Władze państwowe uważają, że te decyzje, które Sejm RP podjął w grudniu ubiegłego roku są ważne, są przypieczętowane decyzjami prezydenta Polski i rządu. Przyjmujemy z uwagą, każdą informację ze strony naszych przyjaciół, instytucji międzynarodowych. Bardzo chętnie z nimi się zapoznajemy" - powiedział Kuchciński.

Podkreślił, że działa powołany przez niego zespół ekspertów, który pracuje m.in. nad opinią Komisji Weneckiej ws. TK. "Niebawem będziemy świadkami pierwszych propozycji zgłaszanych przez zespół. Nie wykluczam, że jakieś propozycje związane ze zmianą ustawy o TK będą zaproponowane, ponieważ zgłosili się do nas również przedstawiciele frakcji parlamentarnych Sejmu, zgłosili różne propozycje. Z uwagą im się przyglądamy" - powiedział marszałek Sejmu.

Eurodeputowani wezwali w środę polski rząd do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 r., który dotyczył zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale, a także wezwali do wykonania orzeczeń TK z grudnia 2015 r.

2 grudnia Sejm wybrał na podstawie regulaminu Sejmu i konstytucji - pięciu nowych sędziów TK, których kandydatury zgłosiło PiS. Przeciw były kluby PO, Nowoczesnej i PSL (PO złożyło już skargę do TK na uchwały). Sędziowie zostali zaprzysiężeni przez prezydenta.

Pod koniec grudnia Sejm przyjął nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Wprowadza ona szereg zmian w TK. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)