6 sierpnia Andrzej Duda złoży przysięgę i tym samym rozpocznie pięcioletnią kadencję prezydenta Rzeczpospolitej. Z tą chwilą ustępujący prezydent Bronisław Komorowski zakończy urzędowanie.

Ceremonia zaprzysiężenia odbędzie się przed Zgromadzenie Narodowym, czyli Sejmem i Senatem, w dniu, w którym upływa obecna kadencja. Do momentu złożenia przysięgi prezydent elekt nie ma żadnych uprawnień.

Tradycyjnie, obrady otworzy marszałek Sejmu, któremu będzie towarzyszyć marszałek Senatu. Prezydent elekt złoży przysięgę zgodnie z artykułem 130. Konstytucji RP.
Słowa przysięgi brzmią:


"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".

Do tych słów można dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg". Do tej pory uczynili to: Bronisław Komorowski, Lech Wałęsa i Lech Kaczyński, natomiast odniesienia do Boga nie zrobił Aleksander Kwaśniewski.

Po złożeniu przysięgi prezydent oficjalnie obejmuje urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Zwyczajem jest, że po zaprzysiężeniu wygłasza swoje pierwsze orędzie.

Scenariusz uroczystości przekazania urzędu prezydenta, podobnie, jak lista zaproszonych gości, jest układany indywidualnie. Są natomiast obowiązkowe punkty programu, takie jak: złożenie przysięgi, przekazanie insygniów Kawalera Orderu Orła Białego i Wielkiego Krzyża Orderu Odrodzenia Polski, a także zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.

W uroczystości inauguracyjnej prezydenta najczęściej biorą udział jego poprzednicy. Ale nie zawsze. W 1995 roku Lech Wałęsa, po przegranej z Aleksandrem Kwaśniewskim, choć dostał zaproszenie na uroczystość, to z niego nie skorzystał. Powiedział, że "jego obecność jest niemożliwa ze względu na szacunek do Rzeczypospolitej".

Pięć lat temu, 6 sierpnia 2010 roku, na ceremonii zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego byli obecni prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, korpus dyplomatyczny oraz przedstawiciele różnych wyznań.

Potem w archikatedrze warszawskiej św. Jana odbyła się msza święta z udziałem Pary Prezydenckiej, a następnie na Zamku Królewskim - uroczystość przekazania insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego. Po południu prezydent Komorowski z małżonką udali się do Belwederu, gdzie zostali powitani chlebem i solą przez pracowników Kancelarii Prezydenta.