Niemiecki parlament ma w swojej kolekcji dzieła sztuki, które mogły zostać zrabowane przez Niemców w czasach Trzeciej Rzeszy. Jak podaje dziennik „Bild”, chodzi o co najmniej dwie prace znajdujące się w zbiorach Bundestagu.

Rzecznik Bundestagu potwierdził doniesienia gazety. Co ciekawe, jedna z prac - litografia autorstwa Lovisa Corintha - należała wcześniej do monachijskiej rodziny Gurlittów, która przez lata ukrywała ogromną kolekcję dzieł sztuki zrabowanych albo skonfiskowanych w czasach Trzeciej Rzeszy.

Niemieckie media przypominają, że to nie pierwszy przypadek, kiedy w parlamencie odkryto działa sztuki o niejasnym pochodzeniu. Cztery lata temu Bundestag musiał oddać prawowitym właścicielom jeden ze swoich obrazów.

Bundestag ma w kolekcji około czterech tysięcy dzieł sztuki. Są one obecnie badane przez ekspertów. „Bild” podaje, że ponad 100 z nich może pochodzić z konfiskaty w czasach nazistowskich albo z wojennego rabunku. Ujawnienia pełnej listy dzieł domaga się już od Bundestagu prezes Naczelnej Rady Żydów w Niemczech.