Polska wersja filmowej instrukcji wykonania fleksagonu, czyli prostej, papierowej zabawki, osiągnęła w serwisie YouTube rewelacyjny wynik 220 tysięcy wyświetleń. Jej autorem jest indyjski wynalazca pomocy dydaktycznych i popularyzator nauki - Arvind Gupta.

Pomoce naukowe przygotowywane przez Guptę charakteryzują się tym, że są niezwykle łatwe i tanie w wykonaniu - do tego stopnia, że większość z nich można zrobić z materiałów znalezionych dosłownie w koszu na śmieci. Stąd też wzięła nazwa serwisu internetowego prezentującego pomysły Gupty - "Toys from Trash" (http://arvindguptatoys.com), co przetłumaczyć można jako "zabawki ze śmietnika".

Wybór takich metod przez indyjskiego popularyzatora nauki był podyktowany biedą, która panuje w jego ojczystym kraju. Od samego początku swojej aktywności zdawał sobie sprawę, że w sytuacji w której wielu jego rodakom brakuje podstawowych środków do życia, jakiekolwiek obciążenia związane z edukacją będą stanowiły barierę nie do pokonania. Stąd jego pomysł, by o nauce mówić wspomagając się wykorzystaniem nawet odpadów.

Rozwiązania proponowane przez Guptę szybko zdobyły popularność nie tylko w Indiach, ale także w wielu innych krajach świata, także tych znacznie od Indii bogatszych. Dzięki temu został on zaangażowany przez UNESCO i brał udział w programach edukacyjnych w wielu państwach, a obecnie pracuje w Dziecięcym Centrum Nauki przy Międzyuczelnianym Centrum Astronomii i Astrofizyki w Pune, w Indiach.

Film

Instrukcja wykonania jednej z zabawek indyjskiego popularyzatora, która została przetłumaczona na polski, dotyczy fleksagonu. Jest to prosta konstrukcja, do wykonania której potrzeba tylko kartki A4, linijki i długopisu. Gotowy model obracającego się papieru można wykorzystać później na przykład do zilustrowania przebiegu łańcucha pokarmowego.

Film udostępniony na kanale "Prosty Eksperyment" (http://www.youtube.com/user/ProstyEksperyment) prowadzonym przez entuzjastów nauk ścisłych i przyrodniczych skupionych wokół programu "Hands-On Universe, Polska" został wyświetlony przez internatów korzystających z serwisu YouTube ponad 220 tysięcy razy. Jest to najlepszy wynik krótkiego wideo edukacyjnego, jaki w ostatnim czasie w polskim internecie udało się osiągnąć tego typu materiałom.

Na stronach internetowych "Hands-On Universe, Polska" są opisane również inne zabawki edukacyjny, wymyślone nie tylko przez Arvinda Guptę. Autorzy strony zapowiadają także publikację kolejnych filmów ilustrujących proste pomoce dydaktyczne do samodzielnej, domowej czy szkolnej konstrukcji.