Libijscy powstańcy zrobili kolejny krok na drodze do międzynarodowego uznania. Katar jako drugie po Francji państwo świata uznał wczoraj Tymczasową Radę Narodową (MWI) w Bengazi za legalny rząd Libii, podpisując z nią jednocześnie kontrakt na dostawy ropy. Jego realizacja da rebeliantom pieniądze niezbędne do dalszej walki z reżimem Muammara Kaddafiego.

– Katarski koncern naftowy zgodził się odbierać całą ropę, którą zdołamy wyeksportować, i pośredniczyć w jej dalszej sprzedaży – poinformował wczoraj Ali Tarhuni, powstańczy minister finansów, który przez ostatnie ćwierć wieku wykładał ekonomię na uczelniach w USA.

Firma Qatar Petroleum na razie nie potwierdziła tych doniesień, jednak w kilka godzin po oświadczeniu Tarhuniego Katar oficjalnie cofnął uznanie dla reżimu Kaddafiego. „Libijska Tymczasowa Rada Narodowa jest jedynym prawowitym przedstawicielem narodu libijskiego” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez agencję prasową QNA. W ślad za Katarem wkrótce pójdą zapewne inne arabskie monarchie skupione w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej, jak Arabia Saudyjska, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. – Libijski reżim stracił swoją legitymację – oświadczył wczoraj sekretarz generalny organizacji Abdurrahman al-Attija.

Katarskie pośrednictwo zapewni rebeliantom pieniądze na skuteczną walkę z siłami Kaddafiego. Na razie – jak twierdzi minister Tarhuni – zdolności produkcyjne rebeliantów sięgają 130 tys. baryłek dziennie, jednak mogą zostać zwiększone do 300 tys. Przed wybuchem wojny domowej Libia produkowała 1,6 mln baryłek. Eksport powstańczej ropy stał się możliwy także dzięki utrzymaniu kontroli nad portami w Ras al-Unuf, Marsa al-Burajka i Tobruku.

MWI wzięła się do odbudowy gospodarki na opanowanej przez powstańców Cyrenajce. Tarhuni zażądał wczoraj od rafinerii w Marsa al-Burajka wznowienia produkcji na krajowe potrzeby. Rebelianci ogłosili też, że wydatkowanie dochodów z ropy będzie monitorowane przez niezależnych audytorów. W ten sposób władze tymczasowo ulokowane w Bengazi chcą się odróżnić od skorumpowanego rządu w Trypolisie.