Kandydatami klubu Lewicy do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są Sławomir Rogowski i Witold Graboś. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła, że są to "merytoryczne" kandydatury. Poinformowała, że klub PO nie będzie zgłaszać żadnych kandydatów do KRRiT.

Termin zgłaszania w Sejmie kandydatów do KRRiT mija w czwartek o północy. Według wcześniejszych zapowiedzi, klub Lewicy miał zgłosić w Sejmie kandydatury Grabosia i Jędrzeja Wijasa.

Rogowski (ur. 1957) ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1982-87 prowadził klub Hybrydy, a w latach 1984-1987 był dyrektorem artystycznym FAMY. Pracował m.in. w Komitecie Kinematografii i w Agencji Filmowej TVP. Pomysłodawca festiwalu "Lato Filmów" w Kazimierzu Dolnym.

Graboś (ur. w 1952 r.) zasiadał już w Krajowej Radzie - w latach 1995-2001 był jej wiceprzewodniczącym. W latach 2002-2006 był prezesem nieistniejącego już Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W latach 1993-1997 był senatorem SLD.

Swoich kandydatów do KRRiT zgłosił klub PiS - są nimi Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki

W ocenie Kidawy-Błońskiej, Rogowski i Graboś to "merytoryczne" kandydatury. "Obie te osoby znam. Pan Graboś ma większe doświadczenie i jest nam lepiej znany, gdyż jako ekspert Lewicy pracował przy ustawie medialnej. Współpraca układała nam się z nim pozytywnie" - podkreśliła.

Posłanka Platformy pytana, czy jej klub poprze kandydatów Lewicy powiedziała, że rozmowy na ten temat wewnątrz klubu dopiero będą się odbywać.

W czwartek swoich kandydatów do KRRiT zgłosił także klub PiS. Są nimi: Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki.

W skład KRRiT wchodzi pięciu członków powoływanych

Prezydent elekt Bronisław Komorowski - gdy jeszcze był marszałkiem Sejmu i pełnił obowiązki prezydenta - powołał w skład KRRiT Jana Dworaka i Krzysztofa Lufta. W Senacie klub PiS zgłosił kandydaturę senatora Grzegorza Czeleja, a klub PO prof. Stefana Pastuszki (jest to kandydat uzgodniony z koalicyjnym PSL).

Nowych członków KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku, co spowodowało wygaśnięcie kadencji Rady.

W skład KRRiT wchodzi pięciu członków powoływanych: dwóch przez Sejm, jeden przez Senat i dwóch przez prezydenta, spośród osób wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem w zakresie środków społecznego przekazu