"Polska i Węgry obawiały się, że proponowane nowe ustalenia dotyczące praworządności mogą przekształcić się w polityczny proces organizowany przez KE, uzyskały gwarancje i +wyjaśnienia+ niemieckiej prezydencji w UE, które mogą je uspokoić" – komentuje ustalenia szczytu UE piątkowy dziennik "Le Figaro".

"Wnioski, nad którymi pracowaliśmy, zawierają bardzo jasny plan uniknięcia jakiegokolwiek arbitralnego użycia mechanizmu" – cytuje słowa premiera Mateusza Morawieckiego na temat zawartego kompromisu dziennik "Le Figaro".

"Widocznie wyczerpana kanclerz Angela Merkel nie ukrywała, jak ważne jest odniesienie sukcesu w sprawie planu odbudowy. Dla Merkel to +bardzo ważny znak zdolności Unii Europejskiej do działania+" – podkreśla francuski dziennik.

"Le Figaro" obszernie analizuje również przyczyny początkowego polskiego i węgierskiego weta, wskazując na istniejące głębokie podziały między Wschodnią Europą - wyznająca wartości konserwatywne, a Zachodnią – progresywną. Europa Wschodnia chce zachować swoje wartości, jednorodność kulturową i styl życia, co pokazał jej wcześniejszy zdecydowany sprzeciw wobec kwot migrantów.

W połączeniu funduszy z praworządnością Polska i Węgry widziały zagrożenie dla swojej suwerenności, a także "polityczny szantaż" – wskazuje "Le Figaro".

"Warszawa postrzegała nowy mechanizm sankcji jako +ideologiczną walkę+ ze swoimi wartościami, zwłaszcza w determinacji do ograniczenia aborcji. Podczas gdy Budapeszt obawia się sankcji za swoją +antyimigracyjną+ politykę i chciałaby zmusić Brukselę do rezygnacji z paktu migracyjnego" – konstatuje dziennik.

Kompromis pozwoli "nagiąć oporne kraje i wprowadzić je w szeregi prawa europejskiego". "Jeśli tak się stanie, plan naprawy ponownie potwierdzi współzależność właściwą projektowi europejskiemu, a UE przywróci wyższość jej prawa i wartości. Błędem byłoby jednak myśleć o rozwiązaniu sprawy w sytuacji izolacji Węgier i Polski. Jeśli Europa Zachodnia nie weźmie pod uwagę tożsamości kulturowych wschodnich członków, będzie to tylko pyrrusowe zwycięstwo" – podsumowuje "Le Figaro".

"Europejczycy przezwyciężają blokadę budżetu i planu naprawy. 27 państwom UE udało się w czwartek wieczorem dojść do porozumienia w sprawie przyszłości ich finansów. Zniesione zostało węgierskie i polskie weto w sprawie mechanizmu praworządności. Kompromis daje Warszawie i Budapesztowi trochę czasu, ale nie zmienia sposobu działania systemu" – komentuje natomiast ustalenia szczytu dziennik ekonomiczny "Les Echos".