Wolność zgromadzeń to fundament demokratycznego ładu i podstawowe prawo obywatelskie - mówił w środę w Sejmie Andrzej Halicki (PO), przedstawiając poselski projekt noweli ustawy Prawo o zgromadzeniach. Zmiany zmierzają do wykreślenia przepisów dotyczących zgromadzeń cyklicznych.

Od kwietnia obowiązuje ustawa, która zakłada możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu noweli, celem zmian jest "przywrócenie standardów konstytucyjnych, a także międzynarodowych" organizowania zgromadzeń. "Organy władzy publicznej powinny zapewnić warunki realizacji wolności pokojowego zgromadzania się niezależnie od tego, w jakiej formie jednostki chcą z niej korzystać" - podkreślono.

Halicki przypomniał, że uchwalone pod koniec 2016 r. przepisy dot. zgromadzeń cyklicznych były krytykowane m.in. przez organizacje pozarządowe i międzynarodowe. "Prawo o zgromadzeniach to fundament demokratycznego ładu i podstawowe prawo obywatelskie" - powiedział poseł.

W grudniu ub.r. prezydent Andrzej Duda poprosił Trybunał Konstytucyjny o zbadanie - w tzw. trybie prewencyjnym - przepisu wprowadzającego zgromadzenia cykliczne. W marcu TK orzekł, że przepisy te są zgodne z konstytucją. Po ogłoszeniu decyzji Trybunału ówczesny dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marek Magierowski powiedział, że prezydent podtrzymuje swe wątpliwości dotyczące nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, z drugiej strony szanuje wyrok TK.

Posłowie PO chcą, by nowela weszła w życie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.