Pieniądze trafią prawdopodobnie do rodzinnej fundacji, choć ogłaszając decyzję o przekazaniu deklarowanej sumy, Kulczykowie nie określili, na jakie projekty zostanie rozdysponowana. – Już dzisiaj rozpocznijmy szlachetną rywalizację, która zmierzy się z biedą, głodem, wykluczeniem i bezdomnością w Polsce. Wierzę, że ten apel nie pozostanie bez odzewu – mówiła Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, na wczorajszej uroczystości 25-lecia Polskiej Rady Biznesu.
Istniejąca od czterech lat organizacja każdego roku rozdysponowuje między osoby dotknięte biedą, klęskami żywiołowymi czy katastrofami naturalnymi ok. 20 mln zł. Finansuje także projekty infrastrukturalne i edukacyjne w krajach znajdujących się na najniższym poziomie rozwoju. Na przykład w Kambodży dzięki pomocy fundacji powstało 50 obiektów mieszkalnych, a na Haiti Kulczykowie wyłożyli pieniądze na odbudowę mostu Garrate na rzece Cavaillon.
Reklama
W Polsce Kulczyk Foundation znana jest przede wszystkim z realizowanego wspólnie z Caritasem, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem i SOS Wioskami Dziecięcymi programu „Żółty talerz”. Do tej pory w jego ramach udało się sfinansować 700 tys. posiłków dla najbiedniejszych dzieci. Dominika Kulczyk prowadzi także telewizyjny program dokumentalny „Efekt Domina”, którego celem jest działalność edukacyjna i próba uwrażliwienia na potrzeby innych. W ramach projektu odwiedziła już 30 krajów.
Działania Kulczyków wpisują się w globalny trend, zgodnie z którym ludzie okupujący czołówki list najbogatszych przeznaczają coraz większe sumy na wsparcie najuboższych. Jego prekursorem jest Bill Gates, twórca Microsoftu. W 2000 r. zrezygnował z szefowania firmie i wspólnie z żoną poświęcił się działalności charytatywnej. Bill & Melinda Gates Foundation koncentruje się na podniesieniu jakości opieki zdrowotnej w najbiedniejszych krajach (jej celem jest m.in. likwidacja malarii i polio) i na ten cel w ciągu 20 lat wydała już niemal 50 mld dol. Jednym z głównych donatorów fundacji jest Warren Buffett. W 2015 r. założyciel i prezes Berkshire Hathaway, którego majątek szacowany jest na niemal 80 mld dol., przekazał fundacji Gatesów niemal 3 mld dol.
Rodzeństwo Kulczyków rodzinnym majątkiem zarządza od śmierci Jana Kulczyka w 2015 r. Najbogatszy Polak zostawił dzieciom aktywa o wartości ok. 15 mld zł.