Specjaliści alarmują, że do społeczeństwa dociera ogromna ilość danych, którą coraz trudniej jest zweryfikować. Zmanipulowane lub fałszywe informacje są zjawiskiem zagrażającym debacie publicznej. Kim są trolle internetowe i czym jest dezinformacja? Gościem Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Z pierwszej strony" jest Marta Gromada, analityczka danych z wieloletnim doświadczeniem. W NASK kieruje Zespołem Konfekcjonowania Danych, który wchodzi w skład Działu Przeciwdziałania Dezinformacji.

Trwa ładowanie wpisu

Kim jest internetowy troll?

– To prawdziwy użytkownik, ktoś kto jest po drugiej stronie, czasami działa sam, czasami na czyjeś zlecenie. Jego siedliskiem jest Internet, którym NASK zajmuje się już od 30 lat. Słowo troll przeszło już nam do słownika codziennego, do żargonu sieciowego, wiemy troszkę o farmach trolli i wiemy, że trolle są szkodliwe – mówi Marta Gromada, analityczka danych w NASK.

– Trolle publikują emocjonalne treści, prowokujące, wywołujące kontrowersje, zarysowują podziały. Działają czasami w większych strukturach tzw. farmach. Publikują treści, które są szkodliwe, nawet jeśli publikowane treści są ironiczne, prześmiewcze to jednak celem ich jest pogłębianie podziałów, bazują na skrótach myślowych, stereotypach – dodaje Gromada.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Marta Gromada – analityczka danych z wieloletnim doświadczeniem. W NASK kieruje Zespołem Konfekcjonowania Danych, który wchodzi w skład Działu Przeciwdziałania Dezinformacji. Działa przy weryfikowaniu danych w social mediach.