Gościnią Szymona Glonka w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Karolina Bartkowiak - Dudzik – Junior Tax Manager w RSM Poland.

Trwa ładowanie wpisu

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka kwestii, nie mówię, że warto się obawiać, natomiast żeby ten lęk sobie zminimalizować trzeba być świadomym pewnych elementów. Kontrola celno-skarbowa to taki typ procedury, który został wprowadzony w marcu 2017 roku wraz z utworzeniem struktur Krajowej Administracji Skarbowej. Według założeń kontrola celno-skarbowa miała na celu wykrywanie i zwalczanie najpoważniejszych naruszeń podatkowych takich jak karuzele VAT-owskie czy zorganizowana przestępczość podatkowa. W praktyce okazuje się, że kontrola celno-skarbowa może odnosić się do każdego podatku i dotyka coraz większe grono podatników – mówi Karolina Bartkowiak - Dudzik.

Jak wynika z raportu Ministerstwa Finansów sukcesywnie rośnie liczba kontroli celno-skarbowych. Dla przykładu w pierwszej połowie 2022 roku wszczęto niemal 2000 takich kontroli to jest prawie o 300 więcej niż w analogicznym okresie 2021 – komentuje Karolina Bartkowiak - Dudzik.

Kontrola celno-skarbowa rządzi się swoimi prawami. Charakterystycznymi cechami, które nie występują w innych procedurach. Po pierwsze kontrola celno-skarbowa jest prowadzona przez Naczelników Urzędów Celno-Skarbowych na podstawie przepisów ustawy o KAS. Obecnie funkcjonuje w Polsce 16 takich Urzędów, po jednym w każdym województwie. Warto wiedzieć, że obszar terytorialny działania tych Urzędów nie jest ograniczony do województwa, na obszarze którego dany urząd się znajduje. Oznacza to, że tak naprawdę każdy z tych Urzędów może zarówno wszcząć jak i prowadzić kontrolę w dowolnym miejscu w Polsce – dodaje Karolina Bartkowiak - Dudzik.

PODCASTY DGPtalk - POSŁUCHAJCIE!

Podcasty DGPtalk Obiektywnie o Biznesie znajdziecie także w serwisach: Spotify, Apple Podcast oraz Google Podcast i aplikacjach: Lecton oraz Squid. Zapraszamy do subskrybowania!