statystyki

Mazur: Proponujemy firmom Politykę Nowej Szansy [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak06.08.2020, 09:00; Aktualizacja: 11.09.2020, 15:18
Dziś proponujemy rozwiązanie długofalowe, wspierające restrukturyzacje. Będzie można z niego korzystać już od 10 sierpnia - mówi Krzysztof Mazur

Dziś proponujemy rozwiązanie długofalowe, wspierające restrukturyzacje. Będzie można z niego korzystać już od 10 sierpnia - mówi Krzysztof Mazurźródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Bednarczyk

Rząd uruchamia program dla firm, które wymagają restrukturyzacji. O jego szczegółach mówi DGP wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

Do kogo adresowana jest Polityka Nowej Szansy?

Do firm, które muszą się przebranżowić albo potrzebują wymyślić na nowo swój model biznesowy. Czyli takich, których podczas pandemii nie dotknęły krótkoterminowe problemy, tylko potrzebują głębszego procesu restrukturyzacji. Z Polityki Nowej Szansy skorzystają jednak nie tylko te firmy, których problemy były związane z koronawirusem. To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy są na granicy niewypłacalności i potrzebują głębszej przemiany. Dlatego polityka nowej szansy jest uzupełnieniem tarczy antykryzysowej. Krokiem poza doraźną pomoc w kryzysie, która miała podtrzymać krwiobieg gospodarczy w obliczu uderzenia pandemii. Wtedy liczyła się szybkość reakcji. Pomagając utrzymać płynność finansową firm i ochronić miejsca pracy, pomogliśmy utrzymać 5 mln miejsc pracy. Dziś proponujemy rozwiązanie długofalowe, wspierające restrukturyzacje. Będzie można z niego korzystać już od 10 sierpnia.

Rozwiązanie będzie dotyczyło konkretnej branży?

Nie, instrument będzie służył małym, średnim i dużym firmom . Nie przyjęliśmy żadnego zawężenia do konkretnego sektora. Szacujemy, że firmy będą korzystały z funduszu na poziomie 500 tys. zł, a górnym limitem wsparcia będzie 10 mln euro. Roczny budżet ustawy to 120 mln rocznie, w Senacie wprowadzono kluczową poprawkę, która pozwala do 2021 r. na zasilenie tej puli środkami z tzw. funduszu covidowego. Przy dodatkowym zasileniu będzie można przy użyciu tego instrumentu wspierać także restrukturyzację dużych firm.

A jeśli LOT przekształci się w tym czasie w inną spółkę? Też otrzyma pomoc?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jest to jeden z wariantów.

NPBP2020

To trochę wehikuł finansowy.

Finansowy i prawny. Agencja Rozwoju Przemysłu jest operatorem tego projektu. W ramach wsparcia mamy trzy możliwości. Pierwsza to półroczna pożyczka krótkoterminowa. Warunkiem dwóch pozostałych jest przygotowanie przez firmę planu restrukturyzacyjnego. Zadaniem ARP jest pomoc w przebranżowieniu, przygotowaniu planu, by otrzymać środki, w końcu przeprowadzenie udanej restrukturyzacji. To rozwiązanie długoterminowe na mniej więcej 10 lat. Tym różni się od tarcz, które były tworzone na perspektywę kilkumiesięczną.

Czy polityka nowej szansy wesprze branże najbardziej dotknięte koronawirusem, czy będą one musiały poczekać na mikrotarcze zapowiadane przez Jadwigę Emilewicz?

Jeśli te firmy będą chciały zmienić model biznesowy i będą potrzebowały na to środków, to jak najbardziej. Ale trzeba podkreślić, że jest to jednak narzędzie dla tych, którzy chcą się przebranżowić, zmienić model działania firmy. Od tego jest teraz ARP, żeby pomóc wycenić, ile będzie kosztowała nowa linia produkcyjna i jak uzyskać na nią środki.

Będzie można łączyć pomoc z tarcz antykryzysowych i polityki nowej szansy?

Tak. W momencie, gdy wyczerpią się możliwości tarczy antykryzysowej, a potrzeba restrukturyzacji będzie dalej trwała, można sięgnąć po ten instrument.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję