Cała Polska przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem - mówiono w środę na konferencji prasowej w Rzymie, na której przedstawiono szczegóły dotyczące lipcowego zlotu w Krakowie. Do Polski wybiera się ponad 100 tysięcy Włochów.

Podczas spotkania w siedzibie Instytutu Polskiego, które zostało zorganizowane przez zagraniczny ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej, włoskim dziennikarzom zaprezentowano nie tylko szczegóły dotyczące wizyty papieża w Polsce w dniach 27-31 lipca, ale także opowiedziano o Krakowie i Małopolsce.

Organizatorzy tej prezentacji podkreślali, że jest ona szczególnie ważna przede wszystkim ze względu na ogromne zainteresowanie ŚDM wśród włoskiej młodzieży. Dotychczas na spotkanie z papieżem w Krakowie zapisało się ponad 100 tysięcy Włochów. Liczba ta stale rośnie. Będzie to najliczniejsza zagraniczna grupa pielgrzymów.

Zwracano przy tym uwagę na to, że przygotowania do przyjęcia pielgrzymów z całego świata prowadzone są w całym kraju, ponieważ przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie ich uczestnicy spędzą tydzień w polskich diecezjach.

Szymon Gatlik z urzędu miasta Krakowa przypominał, że miejscem symbolem jest okno papieskie przy ulicy Franciszkańskiej, z którego do młodzieży zwracał się przez lata Jan Paweł II podczas kolejnych pielgrzymek do Polski. Było to, dodał, „okno na Polskę”.

„Teraz żartobliwie możemy powiedzieć, że będziemy musieli się trochę przesunąć, by zrobić miejsce dla młodzieży z całego świata. Okno na Polskę stanie się oknem na świat, z którego papież Franciszek będzie prowadzić dialog ze światem” - zauważył.

Zapytany przez PAP o to, czy władze miasta są gotowe na ewentualne zmiany w programie wizyty i jego uzupełnienie o dodatkowe punkty, gdyby takie było życzenie papieża, współpracownik prezydenta Krakowa odparł: „My przede wszystkim polegamy na komitecie organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży i na krakowskiej kurii, że informacje o tych nieprzewidywalnych życzeniach papieża przekażą nam tak wcześnie, jak się tylko będzie dało”.

„Naszym zadaniem jest to, by to odpowiednio zorganizować. Mamy nadzieję, że pojawią się w programie wizyty nowe, ciekawe punkty; takie, dzięki którym również mieszkańcy Krakowa będą mogli być bliżej Franciszka” - dodał Szymon Gatlik.

Specjalnym gościem konferencji był ksiądz Adam Parszywka, inicjator i uczestnik 180-osobowej pielgrzymki motocyklowej z Krakowa, która w środę rano przyjechała do Rzymu i wzięła udział w papieskiej audiencji generalnej. Papież otrzymał od tej grupy biały kask z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, białą motocyklową kurtkę z logo ŚDM oraz krzyż, wykonany z części motocykli.

Ksiądz Parszywka, który jest szefem biura prasowego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży mówił, że Polska czeka na Franciszka z wielkim entuzjazmem i nadziejami. Dodał, że Polacy nadal mają w sercu spotkania z Janem Pawłem II i jego słowa. Teraz, zauważył, pewną barierą będzie język, ale – jak zapewnił - nastrój oczekiwania jest ogromny.

Dyrektor zagranicznego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie Małgorzata Furdal, która występuje z licznymi inicjatywami związanymi z ŚDM, powiedziała PAP, że ich celem jest także to, by Włosi wybierający się do Polski poznali też dobrze Kraków i Małopolskę.

„Zadanie to ułatwia fakt, że Włosi kochają Kraków - zauważyła. - Są zarazem zainteresowani różnymi aspektami pobytu w Polsce, chcą dowiedzieć się i poznać jak najwięcej".

Jednocześnie Małgorzata Furdal wyjaśniła, że dostrzegany przez nią entuzjazm, jaki wywołuje zlot w Krakowie wśród włoskiej młodzieży, wynika z tego, że w sposób bardzo naturalny łączy się on z postacią inicjatora ŚDM - Jana Pawła II oraz z miłosierdziem w Roku Świętym, który jest mu dedykowany.

Zauważyła, że nadzwyczajnym mocnym włoskim akcentem tych Dni Młodzieży, co również ciekawi Włochów, będzie to, że do Polski zawiezione zostaną relikwie błogosławionego Pier Giorgio Frassatiego (1901-25), patrona studentów i wszystkich młodych ludzi.

O postaci błogosławionego, beatyfikowanego przez Jana Pawła II w 1990 roku, opowiadała dziennikarzom jego siostrzenica Wanda Gawrońska. Podkreślała, że kardynał Karol Wojtyła jako metropolita krakowski wskazywał go jako wzór dla młodzieży.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)